آزمون FCE

 

آزمون FCE (97/7/2)

FCE به انگلیسی مخفف (First Certificate in English) اولین مدرک زبان انگلیسی می باشد. در جدول CEFR (مرجع مشترک اروپا) آزمون FCE پس از آزمون PET و قبل از آزمون CAE قرار گرفته است. این آزمون، دانش زبانی زبان آموزان را  در سطح فرا میانی (upper intermediate) مورد ارزیابی قرار می دهد.

هدف از شرکت در آزمون FCE

آزمون FCE برای تایید توانایی زبان آموزان در انجام گفتگو، نگارش و نیز مهارت های شنیداری، درک مطلب به زبان انگلیسی در سطح B2 می باشد. شرکت در این امتحان به افرادی توصیه می شود که قصد ادامه تحصیل و یا پیداکردن فرصت شغلی بهتر در کشورهای انگلیسی زبان را داشته باشند.

در این آزمون بین المللی و شناخته شده، مهارت داوطلبان در سطح متوسط رو به بالا ارزیابی می‌شود. بنابراین خیل عظیمی از افراد به سمت آزمون FCE کشیده می‌شوند. کاربرد مدرک  FCE نیز به اهداف تحصیلی و کاری مربوط می‌شود. کسب مدرک اف سی ای نشان دهنده این است که فرد مورد نظر می‌تواند از مهارت نوشتاری و گفتاری زبان انگلیسی خود در کاربرد روزانه استفاده مناسبی داشته باشد. تعداد قابل توجهی از مراکز و موسسات تحصیلی در جهان این مدرک دانشگاه کمبریج را به رسمیت می‌شناسند و جهت ادامه تحصیل در آنها به مدرک  FCE نیاز خواهید داشت مانند موسسه باکس هیل (Box Hill) در استرالیا، دانشگاه Thompson Rivers در کانادا، دانشگاه Freie Universität در برلین آلمان، دانشگاه شهر هنگ کنگ چین، دانشگاه آمستردام هلند، موسسه هنری Illinois در شیکاگوی آمریکا و بسیاری از شرکت های بیزینسی و صنعتی در جهان، مدرک FCE را به عنوان یکی از مواد اصلی در جذب کارمندان جدید به رسمیت می شناسند و یا از آن در برنامه های آماده سازی کارمندان خود بهره می گیرند. علاقمندان جهت مشاهده لیست کاملی از موسسات و شرکت هایی که مدرک زبان آزمون FCE را قبول دارند، می توانند به صفحه مربوط به دانشگاه کمبریج انگلستان مراجعه نمایند و با استفاده از موتور جستجوی تعبیه شده در این صفحه، موسسات و شرکت های شهر ها و کشور های هدف خود را بررسی نمایند.

محتویات آزمون FCE

آزمون FCE شامل چهار بخش می باشد که عبارتند از مهارت شنیداری، درک مطلب و کاربرد زبان، نگارش و مکالمه که در این بخش به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

مهارت شنیداری

این قسمت شامل سی  سوال در چهار بخش بوده و زمان آن چهل دقیقه می باشد. بخش شنیدار در آزمون FCE توانایی شما را در درک مکالمات انگلیسی ارزیابی می کند. در این بخش از شما خواسته می شود به متون متنوعی گوش دهید. برای مثال سخنرانی های تک گویی، آگهی ها، اعلان ها و همچنین بخش هایی از برنامه های رادیویی. برخی از این متون شنیداری طولانی و برخی نیز کوتاه بوده و در انتهای هر یک سوالات درک مطلبی برای پاسخگویی در اختیار شما قرار می گیرد. شما باید نشان دهید که جزئیات،کلیات و همچنین مفهوم متون شنیداری را متوجه شده اید.

درک مطلب و کاربرد زبان

بخش درک مطلب در آزمون FCE توانایی شما را در درک متون مکتوب انگلیسی ارزیابی می کند. هر بخش شامل یک متن طولانی  و یا دو متن کوتاه مرتبط  است که از کتاب ها، ژورنال ها، روزنامه ها و مجلات استخراج شده اند. شما باید نشان دهید که تمامی جزئیات، ایده کلی متن و همچنین ساختار متن را متوجه شده اید. مدت زمان بخش درک مطلب یک ساعت و پانزده دقیقه است. این بخش مشتمل بر چهار بخش است که مجموعاً شامل  سی و پنج سوال می شود.

بخش کاربرد زبان آزمون FCE، دامنه واژگان، ساختار زبان و همچنین توانایی شما را در درک و خلق نوشته های منسجم ارزیابی می کند. شما می بایست جملات یا متونی را با کلمات و عبارت صحیح کامل و یا تصحیح نمائید. این بخش از پنج قسمت که مشتمل برشصت و پنج سوال متنوع است تشکیل شده است. مدت زمان این بخش یک ساعت و پانزده دقیقه است.

نگارش

بخش نگارش در آزمون FCE بر توانایی شما در به رشته تحریر درآوردن متون غیر تخصصی تاکید دارد. بخش نگارش به دو قسمت تقسیم می شود. در قسمت اول شما باید به یک سوال پاسخ دهید و در قسمت دوم شما می توانید از بین چهار موضوع یکی را به دلخواه انتخاب کنید. در این بخش از شما خواسته می شود که انواع مختلفی از متون را مانند نامه، مقاله، گزارش با موضوعات متنوع به نگارش درآورید. پاسخ هر بخش باید بین120 تا 180 کلمه باشد. مدت زمان این بخش یک ساعت و سی دقیقه است.

مکالمه

بخش گفتاری در آزمون FCE نیازمند تعامل و گفت وگو در موقعیت های متفاوت است. معمولاً شما این بخش را بهمراه داوطلب دیگری خواهید گذراند. از شما خواسته می شود که به سوالات پاسخ دهید، در مکالمات انگلیسی تعامل مناسب نشان دهید، و در مورد تصاویر و نقاشی های ای که در اختیار شما قرار داده خواهد شد صحبت نمائید. این بخش شامل چهار قسمت است که تعامل با ممتحن و داوطلب دیگر و یک بحث طولانی تر و یا سخنرانی تقریباً یک دقیقه ای را شامل می شوند. مدت زمان مورد نیاز برای کامل کردن این بخش 15 دقیقه است.

این آزمون به دو صورت کامپیوتری  (computer basedو کاغذی (paper basedهر ماه یک بار توسط دانشگاه کمبریج انگلستان برگزار می شود و در صورت موفقیت در آزمون، مدرکی از سوی این دانشگاه به زبان آموزان اهدا می گردد که تاریخ انقضا ندارد. این مدرک چهار تا شش هفته بعد از آزمون به صورت آنلاین قابل مشاهده بوده و پس از هفت تا نه هفته اصل مدرک به دست متقاضیان خواهد رسید. لازم به ذکر است به استثنای بخش درک مطلب و کاربرد زبان که چهل درصد نمره را تشکیل می دهد، سایر قسمت ها بیست درصد نمره را تشکیل داده و در نهایت درجه ای بین A تا E به متقاضی اعطا می گردد و شرط دریافت مدرک، اخذ حداقل درجه C می باشد.

هزینه شرکت در آزمون FCE

در حال حاضر هزینه آزمون FCE در ایران تقریبا 350 هزار تومان می باشد.

مدت زمان اعتبار مدرک FCE

مدت زمان اعتبار مدرک آزمون FCE مادام العمر می باشد و تاریخ انقضایی برای این مدرک تعیین نشده است که یکی از نکات بسیار مفید برای علاقمندان به شرکت و کسب مدرک آزمون FCE به حساب می آید.

مراکز معتبر برگزار کننده آزمون FCE

در حال حاضر این آزمون در ایران تحریم شده است و علاقمندان برای شرکت در این آزمون مجبور به سفر به کشور های همسایه می باشند. جهت مشاهده مراکز و زمان برگزاری آزمون های FCE در کشور های مجار می توانید به وب سایت دانشگاه کمبریج مراجعه نمایید.

 

بانک اطلاعات آموزشگاهی زونکن

ایمیل: info@zounkan.com

اینستاگرام: zounkan_officialpage

لینکدین: https://www.linkedin.com/company/zounkan

 

کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.