رایتینگ آیلتس
تاريخ درج :

بسیاری از کسانی که قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارند، بخش writing را بسیار دشوار می دانند و حتی اگر خیالشان از بابت نمره قسمت های دیگر راحت باشد، برای نمره رایتینگ نگرانند. در این مقاله از مجله زونکن، به بخش رایتینگ در آزمون آیلتس می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

رایتینگ آیلتس به دو بخش Task1 و Task2 تقسیم می شود؛ نوشته شما در Task1 باید دارای حداقل 150 کلمه باشد و زمان شما نیز حداکثر 20 دقیقه است. در Task2 نیز باید حداقل 250 کلمه به کار ببرید و حداکثر 40 دقیقه زمان صرف دارید.

از لحاظ ارزش نمره، Task2 دو برابر Task1 اهمیت دارد. برای نوشتن رایتینگ به زمان خود دقت کنید و تعداد تقریبی کلمات را نیز در نظر داشته باشید. اگر تعداد کلماتتان از مقادیر حداقلی کمتر باشد، نمره شما کسر خواهد شد. با توجه به ارزش نمرات، سعی کنید بر روی Task2 تمرکز بالایی داشته باشید و زمانی بیش از 20 دقیقه معمول را صرف Task1 نکنید.

مصححین آزمون ielts، چهار معیار برای تصحیح رایتینگ در نظر می گیرند؛ این معیارهای نمره دهی رایتینگ ایلتس عبارتند از:

Task Achievement

Coherence and Cohesion

Lexical Reference

Grammatical Range and Accuracy

نمره رایتینگ ایلتس شما، میانگین نمراتیست که از این معیارها کسب می کنید؛ در واقع مصحح به میزان رعایت هر معیار توسط شما نمره ای بین 0 تا 9 داده و نمره نهایی رایتینگ شما میانگین این چهار نمره خواهد بود. در ادامه هر یک از این معیارها را شرح می دهیم.

معیار Task Achievement

این معیار، میزان درک شما از سؤال را می سنجد؛ یکی از اشتباهات برخی داوطلبان این است که بدون توجه به سؤال و درک خواسته های آن، شروع به نوشتن رایتینگ می کنند. برای جلوگیری از این اشتباه، سؤال را به خوبی درک کنید و در متن خود تمام جزییات مربوط به سؤال را لحاظ نمایید.

معیار Coherence and Cohesion

امتیاز این معیار به ساختار رایتینگ شما بستگی دارد؛ پیش از نوشتن متن، به موضوع کلی پاراگراف ها و همچنین موضوع هر پاراگراف فکر کنید و سعی کنید در حین نوشتن نیز یک ارتباط منطقی بین پاراگراف ها برقرار نمایید.

معیار Lexical Resource

تسلط شما بر لغات انگلیسی، رمز موفقیت شما در کسب نمره مدنظر مصحح برحسب این معیار است. به کار بردن لغاتِ هم معنی اهمیت زیادی دارد؛ اگر نیاز به تکرار کلمه ای دارید، از هم معنی آن استفاده کرده و تا جای ممکن از تکرار بپرهیزید. البته باید دقت کنید که از آن کلمه مترادف، به جا استفاده کنید. دانستن لغات تخصصی نیز امتیاز مثبتی برایتان خواهد بود.

معیار Grammatical Range and Accuracy

برای اینکه امتیاز مربوط به این معیار را دریافت کنید، باید بتوانید دانش گرامری خود را  به درستی به کار ببرید. استفاده از جملات  complex، جملات سوالی، افعال modal و جملات شرطی، مصحح را تحت تاثیر قرار داده و در نمره شما مؤثر است. جملات complex جملاتی هستند که با استفاده شما از کلمات ربط و توضیحات اضافه و شاخ و برگ دادن به متن حاصل می شوند.

در ادامه می توانید تعدادی از منابع آزمون آیلتس که مناسب تقویت مهارت writing هستند را از سایت زونکن دانلود نمایید :

دانلود کتاب Barron's Writing for the IELTS

دانلود کتاب (Delta Publishing) IELTS Advantage: Writing Skills

دانلود کتاب (McMillan) Improve Your IELTS Writing Skills

 

مجله زونکن | بخش زبان زونکن | بانک اطلاعات آزمون های زبان


کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.