آزمون PET

 

آزمون PET (97/7/1)

آزمون PET که مخفف عبارت Preliminary English Test است، یکی از آزمون های رایج دانشگاه کمبریج بوده و نشان دهنده‌ تسلط شرکت کننده بر اصول ابتدایی زبان انگلیسی و مهارت او در استفاده از این اصول در زندگی روزمره است. این آزمون بین المللی مرحله ای منطقی بین دو آزمون دیگر کمبریج به نام های KET و FCE در نظر گرفته می شود. موفقیت در این آزمون نشان می دهد که فرد می تواند متن ها و مقالات ساده انگلیسی را بخواند، در مورد مسائل روزمره نامه و ایمیل بنویسد، در جلسات یادداشت برداری کند و ایده ها و افکارش را به زبان انگلیسی بیان کرده یا بنویسد.

فواید شرکت در آزمون PET

هدف از شرکت در آزمون PET توسعه توانایی متقاضی جهت ایجاد ارتباط موثر به زبان انگلیسی در موقعیت ها و رویداد های واقعی، کسب مهارت ارزشمند و قابل قبول در سراسر جهان و بهبود فرصت های کاری، تحصیلی و توریستی است. گواهینامه آزمون PET توسط بیش از بیست هزار دانشگاه، کارفرما و سازمان های دولتی در سراسر جهان قابل پذیرش است. گواهینامه شرکت در آزمون PET می‌تواند درهای ورود به تحصیلات عالی و فرصت های شغلی بهتر در خارج از کشور را برای شرکت کنندگان خود فراهم کرده و قدرت انتخاب آنها را برای انتخاب کار و دانشگاه مورد نظر خود بالا می برد. برخی از سازمان هایی که گواهینامه PET را معتبر می دانند شامل سونی، بایر، دانشگاه Warwick، واحد مهاجرت دولت استرالیا و آمریکن اکسپرس هستند.

زمان برگزاری آزمون PET

آزمون PET هر سال ۱۳ مرتبه در تاریخ های از پیش تعیین شده در ماه های فوریه، مارس (دو بار)، آوریل، مه (سه بار)، ژوئن (دو بار)، جولای، اکتبر، نوامبر و دسامبر در بیش از ۸۰ کشور دنیا برگزار می شود. هر سال بیش از هفتاد هزار داوطلب در این آزمون شرکت کرده و مهارت انگلیسی خود را مورد آزمایش قرار می دهند. متقاضیان شرکت در آزمون PET باید از ده هفته قبل، ثبت نام خود را انجام دهند. توجه داشته باشید که تمام مراکز تعیین شده از سوی دانشگاه کمبریج در تمام این تاریخ ها آزمون برگزار نخواهند کرد و باید قبل از ثبت نام با مرکز مورد نظر خود تماس گرفته و از برگزاری آزمون در تاریخ مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

هزینه آزمون PET

هزینه شرکت در آزمون PET حدودا 130 یورو می باشد که علاقمندان در صورت داشتن مستر کارت یا ویزا کارت می توانند به صورت مستقیم از وبسایت دانشگاه کبریج ثبت نام نمایند و یا به یکی از وبسایت های ارائه دهنده خدمات پرداختی خارج از کشور مراجعه نموده و مستر کارت یا ویزا کارت تهیه نمایند. البته در بعضی از این وب سایت ها امکان ثبت نام از طریق وب سایت نیز قرار داده شده است.

بخش های مختلف آزمون PET

آزمون PET از سه دفترچه تشکیل شده است که مهارت های اصلی زبان انگلیسی متقاضی را مورد سنجش قرار می دهد. دفترچه اول مربوط به مهارت های خواندن و نوشتن (Reading و Writing) است و 5 بخش شامل ۳۵ سوال به مهارت خواندن و سه بخش شامل ۷ سوال به مهارت نوشتن اختصاص داده شده است. شرکت کنندگان 90 دقیقه فرصت دارند تا به این سوالات پاسخ داده و ۵۰ درصد از امتیاز کل برای موفقیت در این آزمون را کسب کنند. هدف از این بخش، سنجش توانایی شرکت کننده در خواندن و درک هدف اصلی علائم، روزنامه ها و مجلات و استفاده از لغات و ساختارهای دستوری به طور صحیح است.

دفترچه دوم آزمون PET به مهارت شنیدن (Listening) اختصاص یافته است که از 4 بخش شامل ۲۵ سوال تشکیل شده است. مدت زمان مجاز برای پاسخ دادن به این سوالات ۳۶ دقیقه بوده و ۲۵ درصد از امتیاز کل به مهارت شنیدن تعلق دارد. هدف از این بخش این است که شرکت کننده یک سری از گفتگو ها شامل اخبار و بحث ها در مورد زندگی روزمره را دنبال کرده و درک کند.

آخرین بخش به مهارت صحبت کردن (Speaking) تعلق دارد که از 4 بخش تشکیل شده و به هر جفت شرکت کننده حدود ۱۰ الی ۱۲ دقیقه زمان داده می‌شود تا مهارت های خود را در قالب یک گفتگوی دونفره نمایش دهند. ۲۵ درصد از امتیاز کل به مهارت صحبت کردن تعلق می گیرد. این بخش نشان می دهد مهارت مکالمه انگلیسی شرکت کنندگان در هنگام شرکت در گفتگو چگونه است. شرکت کنندگان باید به سوالاتی پاسخ داده یا سوالاتی را مطرح کنند و در مورد مسائلی مانند علایق و اهداف خود صحبت کنند. این بخش به صورت رو در رو با دو یا چند متقاضی دیگر و دو آزمون گیرنده انجام می‌شود. این امر باعث می‌شود نتیجه آزمون واقعی تر و قابل اعتماد ‌تر باشد.

کارنامه و سطح نمرات آزمون PET

کارنامه ها به صورت آنلاین و حدود چهار تا شش هفته پس از آزمون منتشر می شوند. البته نوع دیگر آزمون PET به صورت آنلاین برگزار می شود که نتایج آن دو تا سه هفته بعد به اطلاع داوطلبان خواهد رسید. بهترین راه برای اطلاع یافتن از نتایج آزمون، ثبت نام در سرویس رایگان وبسایت Cambridge English است. گواهینامه داوطلبانی که در آزمون موفق به کسب امتیاز مجاز شده اند، حدود سه هفته پس از انتشار نتایج آزمون به مرکز آزمون داوطلب ارسال شده و سپس توسط آن مرکز برای داوطلب ارسال خواهد شد.

امتیازات مجاز آزمون PET از ۱۳۹- ۱۲۰ (سطح A2) شروع شده و به سطوح ۱۵۲- ۱۴۰ (سطح B1) و ۱۵۹- ۱۵۳ (سطح B1 عالی)، ۱۷۰- ۱۶۰ (سطح B2 ممتاز) تقسیم می‌شود. با توجه به دانشگاه، کالج یا سازمانی که در نظر دارید نمرات خود را ارائه دهید، باید تلاش کنید تا به سطح مورد نظر آن سازمان دست یابید. داوطلبانی که سطح A2 را کسب می کنند، مشمول دریافت گواهینامه آزمون PET نخواهند بود. آزمون PET یکی از پر طرفدارترین آزمون‌های دانشگاه کمبریج در سراسر جهان است.

منابع آزمون PET

شما می توانید طیف وسیعی از منابع آزمون PET کمبریج را روی وب سایت رسمی ارزیابی زبان انگلیسی و انتشارات دانشگاه کمبریج پیدا کنید. این منابع شامل کتاب های درسی و آزمون های عملی و شامل منابع در هر دو فرمت قابل چاپ و دیجیتال است. منابع شامل موارد زیر است:

Objective PET

Complete PET

Cambridge English: Preliminary 8

Insight into PET

Grammar for PET

Testbank

 

 

بانک اطلاعات آموزشگاهی زونکن

ایمیل: info@zounkan.com

اینستاگرام: zounkan_officialpage

لینکدین: https://www.linkedin.com/company/zounkan

 

کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.