آزمون CAE

 

آزمون CAE (97/7/3)

Certificate in Advanced English

آزمون زبان انگلیسی سطح پیشرفته دانشگاه کمبریج یا به عبارتی CAE آزمونی بین المللی، طراحی شده توسط بخش آزمایش و ارزیابی زبانی دانشگاه کمبریج که برای سطح پیشرفته طراحی شده است. مدرک آزمون CAE به طور معمول قابل ارائه به دانشگاه ، محل کار و یا سازمان مهاجرت است. در ابتدا دانشگاه کمبریج تنها آزمون FCE و CPE را ارائه می کرد اما با درخواست های مکرر مراکز آموزش زبان مبنی بر این که فاصله زبانی این دو آزمون بسیار زیاد است آزمون CAE در برنامه آزمون های این دانشگاه قرار گرفت. همانند دو آزمون دیگر، CAE بر اساس توانایی های اجتماعی-شناختی بررسی می شود و میزان قدرت زبانی فرد در موقعیت های روزمره را می سنجد. سطح آزمون CAE بر اساس مرجع مشترک اروپایی یادگیری زبان (CEFRسطح پیشرفته C1 است.

محتویات آزمون CAE

آزمون CAE شامل ۴ قسمت است که چهار مهارت کلیدی زبان را مورد آزمایش قرار می دهند: بخش استفاده از زبان انگلیسی و خواندن، بخش شنیداری، بخش نوشتاری و بخش مکالمه. شرکت کنندگان امکان این را دارند که آزمون را به صورت حضوری یا آنلاین به انجام برسانند. بخش مکالمه به صورت رو در رو و با حضور دو ممتحن و دو شرکت کننده برگزار می گردد تا شرایط واقعی تر و بهتری برای سنجش توانایی ها به وجود بیاورد.

بخش استفاده از زبان و خواندن (Reading and Use of English)

زمان این بخش ۹۰ دقیقه است و شامل ۸ بخش و ۵۶ سوال می باشد. مجموعا در حدود ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ کلمه به صورت مقاله در متون این بخش وجود دارد که منابع مختلفی تهیه شده است. از شرکت کنندگان این انتظار می رود که متون مذکور را درک و توانایی پاسخ گویی به سوالات مطرح شده در زمینه های آن را دارا باشند.

بخش نوشتاری (Writing)

زمان این بخش نیز ۹۰ دقیقه می باشد و در دو بخش ارائه می گردد. بخش اول اجباری است و شامل نوشتن یک انشا در پاسخ یک متن است؛ این متن می تواند مواردی چون: مقاله، بروشور و یا نامه ی رسمی یا غیررسمی باشد. در بخش دوم، داوطلبان باید یکی از ۳ موضوع ارائه شده را انتخاب کنند. که به طور معمول شامل: نوشتن نامه، پروپوزال، گزارش و یا بازخورد (Reviewاست. شرکت کنندگان بر اساس این شاخص ها ارزیابی می گردند:محتوا، توانایی برقراری ارتباط با خواننده، سازماندهی اطلاعات موجود در متن و زبان.

بخش شنیداری  (Listening)

این بخش در ۴۰ دقیقه برگزار می گرددو شامل ۳۰ سوال: یک بریده کوتاه از یک سخنرانی، یک مونولوگ طولانی، یک مصاحبه یا مکالمه و یک مونولوگ کوتاه در مورد یک محتوا است. از شرکت کنندگان انتظار می رود توانایی های شنیداری مانند درک مطلب، انتقال اطلاعات شنیده شده، درک موضوع و نظر گوینده و احساسات فرد گوینده را درک کنند.

بخش گفتاری (Speaking)

به صورت رودررو در ۱۵ دقیقه برگزار می گردد و فرمت استاندارد آن به صورت ۲ شرکت کننده و ۲ ممتحن است. یکی از ممتحنین نقش سنجش و واکنش و مدیریت مکالمه را بر عهده دارد در حالی که ممتحن دیگر تنها وظیفه بررسی و ارزیابی زبان شرکت کنندگان را دارد. شرکت کنندگان به سه صورت صحبت می کنند: مونولوگ، با ممتحن و با یکدیگر.

سیستم نمره دهی آزمون CAE

تمام شرکت کننده ها یک اعلان نتیجه از دانشگاه کمبریج دریافت می کنند، اما آنهایی که امتیازشان به قدر کافی بالاست یک مدرک نیز دریافت خواهند کرد. در صورت شرکت در امتحان نتایج جدید جایگزین نتایج قبلی خواهند شد. همچنین شرکت کنندگان یک مدرک که در آن سطح زبان فعلی آنها و امتیاز زبانی آنها در تراز بندی زبان انگلیسی دانشگاه کمبریج دریافت می کنند. امتیاز نهایی شرکت کننده ازمیانگین امتیاز همه ی مهارت ها (خواندن، نوشتن، شنیدن و گفتار) تشکیل می شود.

همانگونه که گفته شد CAE برای آزمایش سطح C1 طراحی شده اما کسانی که بین 200 الی 210 امتیاز در این آزمون بگیرند سطح زبانی آنها C2 و کسانی که کمتر از 180 امتیاز دریافت کنند، سطح زبانی آنها B2 اعلام خواهد شد. امتیاز های بین ۱۴۲ الی ۱۵۹ تنها گزارش می شوند و هیچ گونه مدرکی برای آنها صادر نمی شود. در حالت کلی امتیاز بندی و سطح بندی به صورت ذیل است:

درجه بندی نمره

بازه نمره

سطح بندی زبانی CEFR

A

200 - 210

C2

B

193 - 199

C1

C

180 - 192

C1

B2

179 - 160

B2

 

بخش های نوشتاری، شنیداری و خواندن در یک روز و بخش گفتاری در روزی دیگر، پیش یا پس از آزمون اصلی، برگزار می گردد.

مراکز برگزاری آزمون CAE در ایران

این امتحان به طور معمول هر هفته برگزار می گردد. و در حال حاضر ۱۴۰۰ مرکز آزمون در ۱۱۷ کشور موجود می باشد که موسسه زبان سفیر گفتمان یکی از آنهاست. از دیگر مراکز برگزار کننده آزمون CAE در ایران می توان به EnExams، مرکز آزاد و رسمی آقای امیر موسویان در تهران اشاره کرد.

منابع آزمون CAE

همیشه بهترین گزینه برای پیدا کردن منابع سایت خود آزمون است. برای منابع آزمون CAE کتاب های زیر معرفی شده اند:

Cambridge Advanced Trainer

Compact Advanced

Objecive Advanced

Complete Advanced

Common Mistakes at CAE

هزینه آزمون CAE

هزینه آزمون CAE در کشور های مختلف متفاوت می باشد ولی برای ایرانیان بهتر است که حدود ۱۵۰ یورو را برای آزمون CAE کنار بگذارند.

کاربرد مدرک آزمون CAE

در این آزمون بین المللی و شناخته شده، مهارت داوطلبان در سطح متوسط رو به بالا ارزیابی می‌شود. بنابراین خیل عظیمی از افراد به سمت آزمون CAE کشیده می‌شوند. کاربرد مدرک CAE نیز به اهداف تحصیلی و کاری مربوط می‌شود. کسب مدرک CAE نشان دهنده این است که فرد مورد نظر می‌تواند از مهارت نوشتاری و گفتاری زبان انگلیسی خود در کاربرد روزانه استفاده مناسبی داشته باشد. تعداد قابل توجهی از مراکز و موسسات تحصیلی در جهان این مدرک دانشگاه کمبریج را به رسمیت می‌شناسند و جهت ادامه تحصیل در آنها به این مدرک نیاز خواهید داشت. بسیاری از شرکت های بیزینسی و صنعتی در جهان این مدرک کمبریج را به عنوان یکی از مواد اصلی در جذب کارمندان جدید به رسمیت می شناسند و یا از آن در برنامه های آماده سازی کارمندان خود بهره می گیرند. لیستی کامل از شرکت های مذکور را در این لینک مطالعه کنید.

در آخر لازم به ذکر است، دارندگان مدرک CAE دارای توانایی زبانی مشابه با دارندگان مدرک آیلتس در نمره ۶.۵ الی ۸.۰ هستند و می توانند مدرک مذکور را به محل کار، تحصیل و یا سازمان مهاجرت ارائه دهند.

 

بانک اطلاعات آموزشگاهی زونکن

ایمیل: info@zounkan.com

اینستاگرام: zounkan_officialpage

لینکدین: https://www.linkedin.com/company/zounkan

 

کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.