گواهینامه CELTA

گواهینامه CELTA (97/7/26)

دوره تخصصی سلتا CELTA , (Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages)

گواهینامه CELTA معتبرترین مدرک برای داوطلبینی است که می خواهند زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم تدریس می کنند. مدرسانی که قصد تدریس زبان انگلیسی در کشورهای دیگر را دارند حتما باید این مدرک را داشته باشند. گواهینامه CELTA در سال ۱۹۸۸ و توسط دانشگاه کمبریج ارائه شده است و اکنون سالانه ۳۰۰ مرکز آموزشی مجاز در ۷۰ کشور دنیا به برگزاری این دوره آموزشی می پردازند که در مجموع هر سال ۱۲۰۰ دوره CELTA در سراسر دنیا برگزار می شود. همانطور که می دانید، برای اثبات سطح مهارت فرد در هر زمینه‌ ای، یک سری آزمون، دوره های آموزشی و گواهینامه یا همان مدرک وجود دارد. این مدارک، کار ارزیابی فرد را در زمان استخدام در موسسه یا شرکت هدف، راحت ‌تر می کنند. شرکت یا موسسه‌ ای که برای آن درخواست همکاری ارسال کرده اید، با بررسی مدارک و امتیازاتی که دارید، می‌تواند در مورد ورود شما به موسسه یا شرکت، تصمیمات بهتر و شایسته‌ تری بگیرد. مدرک CELTA یکی از گواهینامه هایی است که دارا بودن آن به تمامی مدرسین زبان انگلیسی توصیه می شود.

برای گرفتن مدرک سلتا (CELTA) باید به صورت تمام وقت در یک بازه زمانی 4 تا 5 هفته در کلاس هایی که به همین منظور تشکیل می شوند شرکت نمایید. همچنین میتوان به صورت پاره وقت نیز در عرض چند هفته یا ماه این مدرک زبان انگلیسی را دریافت نمود. دوره هایی که به این منظور برگزار می شوند توسط موسسه های متفاوتی اداره میشوند ولی تمامی آنها باید طبق تایید سندیکای آزمون محلی دانشگاه کمبریج انگلستان (UCLES) باشند. در 54  کشور جهان بیش از  286 مرکز معتبر اعطای مدرک سلتا وجود دارد که هر ساله تقریبا 900  دوره آموزشی CELTA برگزار می نمایند. هر دوره آموزشی توسط یک ناظر داخلی دانشگاه کمبریج ارزیابی می شود (ناظری از طرف سندیکای آزمون محلی دانشگاه کمبریج انگلستان که مجوز اعطای مدرک سلتا را میدهد). متاسفانه در حال حاضر، در ایران مرکز مورد تایید دانشگاه کمبریج برای برگزاری دوره CELTA وجود ندارد. در سال های 2010 الی 2012 موسسه سفیر مرکز مورد تایید دانشگاه کمبریج بود و بعد از آن، ایران آکسفورد این تاییدیه را دریافت نمود. اما در حال حاضر تاییدیه ای از طرف دانشگاه کمبریج برای موسسات ایرانی صادر نشده است. علاقمندان به شرکت در دوره CELTA در کشور های همسایه، می توانند با مراجعه به وبسایت دانشگاه کمبریج، از زمان برگزاری دوره CELTA و مکان برگزاری دوره CELTA آگاه شوند.

 

اعتبار مدرک CELTA

مدرک CELTA مورد تایید مراکز آموزش زبان انگلیسی در سراسر دنیا می باشد. لازم به ذکر است بخشESOL Examination در دانشگاه کمبریج با تمامی موسسات و مراکز آموزشی معتبر دنیا، جهت تایید و استخدام دارندگان این مدرک در ارتباط می باشد.

 

محتویات دوره CELTA

دوره CELTA به دو صورت فشرده (۴ تا ۵ هفته) و عادی (چند ماه تا یک سال) برگزار می شود. این دوره شامل آموزش راهکارهای یک تدریس موثر و فراهم سازی مهارت های کاربردی در نحوه تدریس به بزرگسالان می باشد. سرفصل های اصلی ارائه شده در طول این دوره عبارتند از:

زبان آموزان و مدرسان، زمینه آموزش و یادگیری

آگاهی و تحلیل زبان

مهارتهای زبان: خواندن، گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن

برنامه ریزی و تهیه منابع برای موضوعات متفاوت (یادگیری و آموزش)

ارتقاء سطح مهارت های تدریس

دوره CELTA آزمون نهایی ندارد و توانایی و قابلیت شرکت کنندگان در جلسات تمرینی تدریس (Teaching Practice) و بر اساس 4 تکلیف نوشتاری در طول دوره توسط مربیان تایید شده دانشگاه کمبریج بطور دقیق و مستند مورد ارزیابی قرار می گیرد.

تمرین تدریس: متقاضیان در مجموع ۶ ساعت به ۲ گروه از زبان آموزان واقعی از دو سطح متفاوت در زبان انگلیسی تدریس می کنند و ارزیابی آن ها بر اساس نحوه تدریس و عملکرد آنها انجام می گیرد.

تکالیف نوشتاری : متقاضیان در طول دوره ملزم به انجام ۴ تکلیف نوشتاری در زمینه های زیر می باشند:

یادگیری زبان در بزرگسالان

سیستم زبان انگلیسی

مهارتهای زبانی

تدریس در کلاس

جهت دریافت مدرک CELTA، متقاضیان باید هر دو مرحله تمرین تدریس و تکالیف نوشتاری را با موفقیت پشت سر بگذارند. دقت داشته باشید، مدرک CELTA دارای سه رتبه قبولی PASS B، PASS و PASS A می باشد که با ارزش ترین مدرک PASS A می باشد که معمولا 3 تا 5 درصد از شرکت کنندگان در سراسر دنیا صاحب این مدرک می شوند، پس از آن PASS B می باشد که حدودا 25 درصد از شرکت کنندگان هر ساله صاحب این مدرک می شوند و باقی قبول شدگان مدرک PASS دریافت می نمایند.

در مجموع، داوطلبین شرکت در دوره CELTA باید به مدت ۶ ساعت در کلاس هایی متشکل از زبان آموزان هم سن و سال تدریس کنند. این زبان‌آموزان در دو سطح مهارتی پایین‌تر یا بالاتر از سطح متوسط قرار دارند. به مدت ۶ ساعت به مشاهده‌ تدریس مدرسان خبره و همچنین سایر داوطلبان بپردازند. یک پورتفولیو شامل موارد مربوط به نحوه‌ تدریس و همچنین ۴ تکلیف کتبی ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ کلمه‌‌ ای انجام می دهند. نیاز‌های زبان آموزان بزرگسال را تحلیل نموده و به آنها پاسخ می دهند. گواهینامه CELTA به داوطلبانی اعطا خواهد شد که تمامی موارد بالا را تکمیل کرده و عملکرد آن‌ها در دو مولفه‌ی «۶ ساعت آموزش عملی» و «ارائه‌ ۴ تکلیف کتبی» خوب و بالاتر از حد متوسط باشد.

 

شرایط ثبت نام و شرکت در دوره CELTA

جهت ثبت نام و شرکت در دوره CELTA در یکی از کشور های همسایه، لازم است سطح دانش زبانی متقاضیان در حد پیشرفته (آیلتس با حداقل نمره 7حداقل 20 سال سن و قابلیت تدریس زبان انگلیسی را داشته باشند.

 

هزینه شرکت در دوره CELTA

هزینه‌ دریافت گواهینامه CELTA دانشگاه کمبریج ۲۷۹۵ دلار است که ۲۰۰ دلار آن هنگام ثبت نام دریافت می‌شود تا جای شما را برای دوره رزرو کنند و ۲۵۹۵ دلار باقیمانده هم چهار هفته قبل از شروع دوره CELTA دریافت خواهد شد.

 

نحوه دریافت مدرک CELTA

به محض اتمام دوره، یک مدرک موقت از طرف مرکز به شرکت کنندگان در دوره CELTA داده خواهد شد. مدرک اصلی CELTA که در دانشگاه کمبریج آماده می شود، بین یک تا دو ماه بعد از دوره، برای داوطلبین پذیرفته شده، پست خواهد شد.

 

مزایای دریافت مدرک CELTA

مدرک  CELTAنیاز به تمدید ندارد. این دوره ها توسط اساتید مجرب بین المللی تدریس می شود و گواهینامه CELTA مستقیما توسط دانشگاه کمبریج صادر خواهد شد. دارندگان گواهینامه CELTA می توانند در سراسر دنیا به کار مشغول شوند. افرادی که قصد دارند در دوره های آموزشی CELTA شرکت کنند و گواهینامه مربوطه را دریافت نمایند، می توانند با مراجعه به وب ‌سایت studycelta.com، روش های کسب آمادگی برای این آزمون را بررسی کنند. دقت داشته باشید، اگر داوطلبی در یک یا همه‌ ارزیابی ها رد شود دیگر مجاز به ادامه‌ دوره نیست و باید مجددا در دوره شرکت کرده و تمام مراحل را از ابتدا طی کند.

 

بانک اطلاعات آموزشگاهی زونکن

ایمیل: info@zounkan.com

اینستاگرام: zounkan_officialpage

لینکدین: https://www.linkedin.com/company/zounkan

کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.