یادگیری گیتار
تاريخ درج :

گیتار یکی از محبوب ترین سازهای غربی است که می توان آهنگ های گوناگونی را در سبک های مختلف با آن نواخت و این موضوع باعث شده تا ساز گیتار طرفداران بسیاری داشته باشد. در این مقاله از مجله زونکن، نکات مهمی را برای کسانی که قصد یادگیری گیتار را دارند، ارائه کرده ایم. اگر شما هم تصمیم به یادگیری این ساز پرطرفدار گرفته اید، با ما همراه باشید.

سبک گیتار

نمی توان گفت کدام سبک گیتار بهتر است؛ هنرجویان در ابتدا باید با سبک های گیتار آشنا شوند تا بتوانند سبک موردعلاقه خود را انتخاب کنند. انتخاب سبک امر مهمیست که ادامه مسیر یادگیری را مشخص می کند. گیتار سبک های گوناگونی دارد که به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

سبک پاپ: سبک پاپ گیتار که بسیار محبوب است، تکنیک به خصوصی ندارد و به گفته برخی اساتید، یادگیری آن سریع تر و آسان تر از بقیه سبک هاست. چه بسا هنرجو پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، در صورت داشتن تمرینات منظم، بتواند قطعات متنوعی را در این سبک بنوازد. سبک پاپ بر روی ریتم و آکورد تمرکز دارد.

سبک کلاسیک: قطعات زیبای کلاسیک در این سبک نواخته می شوند. سبک کلاسیک گیتار تکنیک های زیادی دارد و یادگیری گیتار در این سبک گرچه کمی دشوارتر است اما به اصطلاح اصولی تر نیز هست. سبک کلاسیک بر ملودی و آرپژ تمرکز داشته و وابسته به نت خوانی است.

سبک فلامنکو: سرچشمه سبک فلامنکو گیتار، موسیقی سنتی اسپانیاییست. سبک فلامنکو در ابتدا شامل رقص و آواز بود اما رفته رفته ساز گیتار به عضو جدایی ناپذیر این سبک بدل شد. بسیاری از تکنیک های دیگر سبک های گیتار، از سبک فلامنکو وام گرفته اند.

انواع گیتار

به طور کلی گیتارها به دو گروه الکتریک و آکوستیک تقسیم می شوند؛ هنرجو براساس علاقه و سبک انتخابی خود، بهترین نوع گیتار را انتخاب می کند.

در گیتار آکوستیک صدای حاصل از ارتعاش سیم ها، تنها به وسیله بدنه چوبی ساز تقویت می شود اما در گیتار الکتریک صدای حاصل از ارتعاش سیم ها به وسیله امپلی فایر تقویت شده و بدنه ساز نقشی در این امر ندارد.

گیتار آکوستیک در سبک های نام برده شده در مقاله مورد استفاده قرار گرفته و به طور خاص در سبک های جز، کانتری، بلوز و راک نیز به کار می رود. از گیتار الکتریک بیشتر در سبک های راک، متال، بلوز، جز، پاپ و هیپ هاپ استفاده می شود.

آموزش گیتار

امروزه آموزش موسیقی هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری انجام می شود. اگر این اراده و نظم در هنرجو وجود دارد که به یادگیری گیتار بدون استاد و به طور آنلاین بپردازد، این روش می تواند گزینه مناسب و کم هزینه تری باشد که باعث صرفه جویی در زمان نیز می گردد. اما اگر کلاس های آنلاین هنرجو را مقید به انجام تمرینات منظم و یادگیری اصولی نمی کند، بهتر است به دنبال یک آموزشگاه موسیقی معتبر و یا استاد خصوصی باشد.

تمرین گیتار

انجام تمرینات کافی موجب پیشرفتِ هرچه بیشتر هنرجو می شود. هنرجو در اوایل یادگیری گیتار، ممکن است از ناحیه انگشت ها احساس درد کند که این موضوع طبیعیست. در صورتی که نحوه نواختن گیتار از ابتدا صحیح باشد و تمرین ها به مقدار کافی انجام شود، مشکلی برای نوازنده ایجاد نخواهد شد. توصیه می شود هنرجویان در صورت احساس درد، استراحت کنند و پس از رفع احساس درد تمرین خود را از سر بگیرند.

خرید گیتار

اگر قصد خرید گیتار الکتریک یا گیتار آکوستیک را دارید، سایت زونکن لیستی جامع شامل قیمت گیتار آکوستیک و قیمت گیتار الکتریک در سایت های فروشگاهی معتبر را فراهم کرده است. با کلیک بر روی لینک زیر، قیمت انواع گیتار را مقایسه کرده و یک خرید مطمئن انجام دهید:

لیست قیمت انواع ساز گیتار و خرید گیتار

(لیست قیمت سازها به طور هفتگی به روزرسانی می گردد)

 مجله زونکن | بخش موسیقی زونکن | بانک اطلاعات قیمت سازها


کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.