چگونه از ویولن خود مراقبت کنیم
تاريخ درج :

مراقبت صحیح از ویولن از اهمیت ویژه ای برخورد دار است و تاثیرات بسزایی به همراه دارد. یکی از این تاثیرات این است که شما مطمئن می شوید که بهترین صدا را در هنگام نواختن از ساز خود دریافت می کنید و همچنین از سرمایه خود محافظت می کنید. در اینجا راهکارهایی را برای حفاظت از ساز را به شما یاد خواهیم داد.

1)       تمیز کردن ویولن

بعد از تمرین کردن باید اثرات باقی مانده کلیفون را از روی ساز ویولن پاک کرد. خیلی مهم هست که این کار را با یک پارچه نرم و خشک انجام دهید و حتما مطمئن شوید که اثرات کلیفون از رو و زیر گریف هم پاک شده باشد. تمیز کردن ساز را هیچگاه با انگشتان دست خود انجام ندهید. زیرا ممکن است چربی دست شما به ویولن و سپس به آرشه ویولن منتقل شود. استفاده از پارچه نرم و خشک بهترین کار است.

2)      سست کردن موهای آرشه

به حالت اول برگرداندن موهای آرشه از کارهای ضروری پس از پایان تمرین نوازندگی ویولن است. این کار به حفظ طول عمر آرشه ویولن کمک می کند. همچنین از دست زدن به موی آرشه ویولن دوری کنید، این کار باعث آسیب زدن به موی آرشه ویولن می شود و تعویض موی آرشه ویولن هم هزینه زیادی دارد.

3)     قرار دادن ویولن در جای سرد و خشک

نگهداری از ویولن در محلی سرد و خشک بشدت در طول عمر ویولن موثر است. گرما و نور مستقیم خورشید می تواند علت انبساط چوب ویولن و تاب برداشتن آن شود. بعد از تمرین نوازندگی ویولن، ساز خود را در یک جای مطمئن و به دور از وسایل گرمایش و سرمایش قرار دهید.

4)      از وسایل جانبی ویولن مراقبت کنید

وسایل جانبی ساز شما مانند کلیفون، تیونر، بالشتک و غیره را باید حتما در جای مطمئن و ایمن قرار دهید. مطمئن شوید حتما در پایان تمرین، بالشتک ویولن را از ساز جدا کرده باشید و در داخل کیف قرار دهید. اگر بالشتک مدت زیادی روی ساز بماند، ممکن است باعث لب پر شدن ویولن شود.

5)     روی یک کیف ویولن با کیفیت سرمایه گذاری کنید

مهمترین و تاثرگذار ترین قدم در مراقبت از ویولن گرفتن یک کیف با دوام و با کارایی بالا هست. استحکام کیف ویولن به هنگام جابجایی و سفر از اهمیت ویژه ای برخورد دار است. کیف مستحکم باید دارای پدهای زیادی باشد و از خراشیدگی ویولن جلوگیری کند.

 

مجله زونکن | بخش موسیقی زونکن | بانک اطلاعات آموزشگاهی

 


کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.