نکات مهم درباره ساز نی
تاريخ درج :

ساز نی، از معدود سازهای بادی ایرانی است که پس از گذشت این همه سال همچنان از جایگاه ویژه ای در موسیقی ایرانی برخوردار است. بسیاری از کسانی که شیفته نوای سحرآمیز نی می شوند، از یادگیری نی استقبال می کنند. در ادامه، با مقاله جدید مجله زونکن پیرامون ساز نی همراه باشید.

ساختمان نی

نی هفت ‌بند یک لوله توخالی ساخته شده از گیاه نی است که از ۵ سوراخ در جلو و یک سوراخ در پشت ساز تشکیل می شود. نوازنده این سوراخ ها را با انگشتان دوم و چهارمِ یک دست و انگشتان اول تا چهارمِ دست دیگر، می پوشاند. این انگشت گذاری به آسانی انجام می شود؛ قسمت سخت کار، دمیدن در سوراخ ها و درآوردن صدا از نی است.

روش های نواختن نی

برای نواختن نی هفت بند دو روش وجود دارد:

روش لبی: در این روش نی به صورت مایل بر روی لب های نوازنده قرار گرفته و یک باریکه هوایی ایجاد می شود که در اثر برخورد آن با تیغه سر نی، صدا تولید می شود.

روش دندانی: در این روش نی بین دو دندان پیشین نوازنده قرار می گیرد و باریکه هواییِ حاصل با تیغه سر نی برخورد کرده و تولید صدا می نماید.

نواختن نی به روش دندانی نسبت به نواختن نی به روش لبی قدمت کوتاه تری دارد اما امروزه متداول تر است. در روش دندانی دو نوع صدای مختلف ایجاد می شود و شاید همین ویژگی از دلایل محبوبیت این روش باشد. جنس سر نی بر روی کیفیت صدا در روش نواختن نی با لب تأثیر خاصی نمی گذارد اما در روش دندانی نسبتا مهم است. به هرحال هر دو روش خصوصیات خود را دارند و نوازنده خود تصمیم می گیرد از چه روشی برای نواختن استفاده کند.

سن یادگیری نی

یادگیری نی نوازی در هر سنی امکان پذیر است و تنها تلاش و پشتکار هنرجو را می طلبد. شاید عده ای معتقد باشند که برای کودکان بهتر است ابتدا دوره های ارف تدریس شده و پس از آن آموزش سازی چون نی آغاز شود اما برخی نیز با این روند مخالفند. در بزرگسالان نیز همانطور که گفتیم سن به هیچ وجه عنصر بازدارنده ای نبوده و تنها تمرین و ممارست لازم است تا مسیر یادگیری هموار شود.

سخت بودن نواختن نی

نواختن ساز نی امری دشوار است و ممکن است هنرجو پس از مدتی ناامید شده و آموزش را رها کند. به طور کلی این ساز نسبت به بسیاری از سازهای موسیقی ایرانی (غیر بادی) مهجور مانده و به همان نسبت، منابع و کلاس های آموزشی کمتری نیز دارد. اما کسانی که یادگیری را با علاقه آغاز کنند، همه این سختی ها را به جان می خرند تا بهترین نتیجه را دریافت کنند.

خرید نی هفت بند

اگر قصد یادگیری این ساز دلنشین را دارید و به دنبال تهیه آن هستید، بد نیست بدانید که تیم زونکن لیست قیمت انواع نی در سایت های فروشگاهی آنلاین را برایتان فراهم کرده است:

لیست قیمت نی هفت بند، مقایسه و خرید

 

 مجله زونکن | بخش موسیقی زونکن | بانک اطلاعات قیمت سازها


کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.