راهنمای خرید سه تار و نگه داری از آن
تاريخ درج :

موسیقی سنتی ایرانی در میان مردم کشور ما طرفداران زیادی دارد. بسیاری از افراد به دنبال این علاقه، تصمیم به یادگیری سازهای سنتی می گیرند؛ سه تار یکی از سازهای قدیمی و پرطرفدار ایرانیست که به دلیل وجود زه ها و امکان نواخته شدن با مضراب، در گروه سازهای زهی مضرابی قرار می گیرد. آرامش دلنشینی در نوای سه تار وجود دارد که همین موضوع باعث شده تا این ساز از گذشته تا کنون طرفداران زیادی داشته باشد.

ما در این مقاله از مجله زونکن نکاتی برای خرید اصولی سه تار و نگه داری از آن را گردآوری کرده ایم. پس اگر قصد خرید سه تار را دارید، با زونکن همراه باشید.

هدف از خرید ساز سه تار

انواع ساز سه تار با قیمت های مختلف در بازار های موسیقی عرضه می شود. ابتدا باید هدف خود از خرید ساز را مشخص کنید؛ یک سه تار مشقی قیمت پایین تری دارد اما احتمالا درصورتی شما را ارضا می کند که یک هنرجوی تازه کار باشید و اولین نوازندگی های خود را تجربه می کنید. سه تار های حرفه ای و گران قیمتی هم وجود دارند که با کیفیت بالا عرضه می شوند و مختص نوازندگان ماهرند.

اگر در ابتدای مسیر آموزش سه تار هستید، توصیه زونکن این است که با مشورت یک شخص مورد اعتماد (این شخص می تواند استاد شما و یا یک نوازنده آشنا باشد) نوع ساز موردنیاز خود را انتخاب کرده و سپس برای خرید اقدام کنید.

ظاهر ساز سه تار

به عنوان اولین نکته، سه تار با کاسه ای از جنس چوب توت انتخاب مناسب تریست.

از نظر زیبایی ظاهری، ممکن است سه تارهایی که رنگ زیادی خورده اند برایتان دلبری کنند اما احتمالا این قبیل سه تارها بیش از آن که صدای خوبی داشته باشند، دکور زیبایی هستند! همچنین توصیه می شود که یک سه تار با رنگ روشن انتخاب کنید تا اگر مشکلی در ظاهر ساز وجود داشت، متوجه آن شوید.

از نطر ابعاد ساز، دقت کنید که : 1) کاسه و دسته سه تار انتخابیتان متناسب با یکدیگر باشد، 2) جسم ساز متناسب با فیزیک دست و جثه شما باشد. به علاوه ضخامت دسته سه تار باید نه خیلی کم و نه خیلی زیاد باشد؛ سر تا سر دسته نیز عاری از هرگونه پیچ  و تابی باشد تا کیفیت صدای ساز کاهش نیابد. سبک بودن ساز نیز یک امتیاز مثبت محسوب می شود.

هنگام خرید سه تار، تنها به دنبال برند نباشید؛ سعی کنید با چشم پوشی از معروف بودن یا گمنام بودن سازنده، کیفیت ساز را بررسی کنید. چه بسا سازنده های گمنامی هستند که بهترین سه تار ها را می سازند و سازنده های شناخته شده ای نیز هستند که گهکاه محصولات بی کیفیت تولید می کنند.

نگه داری از ساز سه تار

توجه داشته باشید که هنگام نواختن ساز سه تار، دستتان تمیز باشد. هراز گاهی سه تار را بردارید و کمی بنوازید چرا که عدم استفاده از آن در طولانی مدت کیفیت صدا را کاهش می دهد. زمانی که از ساز استفاده نمی کنید، آن را آویزان کنید و روی زمین نخوابانید. سه تار را در محیط نمناک یا دربرابر تابش نور خورشید قرار ندهید.

خرید اینترنتی ساز سه تار

اگر مایل به خرید اینترنتی سه تار هستید، زونکن این امکان را برای شما فراهم کرده است؛ امکان مقایسه قیمت انواع سه تار برای متقاضیان خرید سه تار ارزان یا خرید سه تار حرفه ای در سایت زونکن وجود دارد. قیمت ها از 70 هزار تومان در نوع مشقی آغاز شده و به 4 میلیون تومان در نوع حرفه ای می رسد. برای مشاهده لیست کامل آخرین قیمت سه تار و انجام خرید ، به لینک زیر مراجعه نمایید:

لیست قیمت انواع سه تار

 

 مجله زونکن | بخش موسیقی زونکن | بانک اطلاعات آموزشگاهی


کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.