تنبک نوازی
تاريخ درج :

سازهای کوبه ای همواره طرفداران پر و پا قرص خود را داشته اند. در سال های اخیر، ساز کوبه ای تمبک یا تنبک در بین سازهای کوبه ای ایرانی، به محبوبیت زیادی دست یافته و بسیاری از علاقمندان ریتم را به خود جذب کرده است. اگر شما هم قصد یادگیری تمبک را دارید، با این مقاله از مجله زونکن همراه باشید.

خرید تنبک

اجزای اصلی تنبک عبارتند از: پوست، یک دهانه بزرگ، تنه، گلویی و یک دهانه کوچک. کیفیت صدای تنبک بستگی به ویژگی های ظاهری این اجزا دارد؛ مثلا در مورد چوب به کار رفته در بدنه تنبک که معمولا از جنس چوب درخت گردو، توت، افرا و ... است، باید دقت کنید که سطح چوب یکدست و یک تکه و عاری از هرگونه زدگی باشد. یا درباره پوست دهانه تمبک که معمولا از جنس پوست گوساله، بره و ... است، باید توجه کنید که مرغوب باشد و به درستی روی دهانه ساز کشیده شده باشد.

حتما می دانید که برای نواختن تنبک باید آن را روی ران پای خود قرار دهید؛ بنابراین پیش از خرید تنبک، وزن آن را بررسی کرده و تمبکی را انتخاب کنید که تحمل سنگینی آن برایتان دشوار نباشد.

برای خرید تنبک خوب، علاوه بر ویژگی های ظاهری ساز، انتظار خود از ساز را نیز مشخص کنید. انواع مختلف ساز کوبه ای تنبک برای نوازنده های مبتدی یا حرفه ای طراحی می شوند و طبیعتا قیمت های متفاوتی دارند. تنبک ها همچنین مارک های متنوعی دارند؛ برای خرید تنبک هیچگاه به شهرت یک مارک بسنده نکنید چرا که برخی سازندگان معروف نیز گهگاه تولیدات ضعیفی دارند.

لیست قیمت انواع تنبک در فروشگاه های اینترنتی را در لینک زیر ببینید:

( مشاهده قیمت ساز تنبک و خرید اینترنتی تنبک )

آموزش تنبک

متدهای گوناگونی برای آموزش تنبک وجود دارد. نواختن تمبک با تمامی انگشتان دو دست انجام می شود و همین ویژگی موجب شده تا تکنیک های زیادی برای نواختن این ساز کوبه ای پدید آید.

تنبک از آن دسته سازهاییست که برای کودکانِ علاقمند به موسیقی نیز جذاب است و در ابعاد کوچک برای آموزش به کودکان به کار می رود. در بسیاری از موارد آموزش موسیقی به کودکان را با دوره های موسیقی ارف آغاز کرده و پس از آن آموزش تنبک را شروع می کنند.

نواختن تمبک هم مانند خیلی از سازها، در ابتدا ممکن است برای هنرجو سخت باشد که طبیعی است. شک نکنید که با گذشت چند جلسه و درصورت پیگیری مرتب تمرین ها، سختی جای خود را به لذت خواهد داد.

تنبک در سال های اخیر به عنوان ساز تکنوازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و این نشانگرِ پیشرفتِ بیشترِ آن است. پس تنبک هم در تکنوازی و هم در گروهنوازی به خوبی ایفای نقش می کند. تمبکی که در گروه نوازی به کار می رود، بزرگتر بوده و پوست ضخیم تری دارد اما تنبک مورد استفاده در تکنوازی می تواند کوچکتر باشد و پوست نازک تری نیز داشته باشد.

 مجله زونکن | بخش موسیقی زونکن | بانک اطلاعات قیمت سازها


کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.