بهترین ورزش ها برای بیماران قلبی چیست
تاريخ درج :

بهترین ورزش برای سلامتی بیماران قلبی

قلب شما یک عضله است و اگر شما فعالیت زیادی داشته باشید، قوی تر و سالم تر خواهد شد. تقریبا هیچ بیماری ای وجود ندارد که ورزش به نفع آن نباشد. اینکه شما یک حمله قلبی داشته اید و یا یک قلب ضعیف (نارسایی قلب)، به این معنا نیست که شما مجبور به نشستن و انجام دادن هیچ کاری هستید. در حقیقت، با تمرین منظم (بیش از 150 دقیقه در هفته)، ممکن است بهبودی تان را افزایش دهید، عملکرد قلبی را بهبود بخشیده و حتی مصرف بعضی از داروها را متوقف کنید. فعالیت بدنی میتواند عضله قلب را تقویت و به شما در کنترل فشار خون و میزان کلسترول تان کمک کند. همچنین به شما در فعالیتی بدون درد قفسه سینه یا سایر علائم کمک خواهد کرد. مزایای ورزش برای بیماران قلبی و عروقی عبارتند از:

·        تقویت قلب و سیستم قلب و عروق شما

·        بهبود گردش خون

·        کاهش علائم نارسایی قلبی شما

·        کاهش فشار خون

·        بهبود کلسترول

یکی از بهترین ورزش برای سلامتی افراد مبتلا به بیماری قلبی ورزش های هوازی مانند زومبا، پیلاتس است. بهترین حرکات ورزشی، ورزش های هوازی، از قلب و ریه ها برای مدت زمان طولانی استفاده می کنند و بر فعالیت آنها تاثیر مثبتی خواهند گذاشت. همچنین قلب شما از اکسیژن بیشتری استفاده می کند و جریان خون بهتر صورت خواهد گرفت. تمرینات مقاومتی می تواند جزء بهترین ورزش برای سلامتی بیماران قلبی باشد و می تواند قدرت شما را افزایش دهد و عضلات شما را تقویت کند و به دنبال آن می تواند فعالیت های روزانه را برای شما آسان تر کند. این تمرینات ورزشی بیماران قلبی برای شما مفید است اما این تمرینات نمیتواند در صدر لیست بهترین ورزش برای سلامتی این بیماران قرار گیرد. ورزش هایی مانند وزنه‌برداری که به قدرت زیادی نیاز دارد چون فشار زیادی به قلب و عروق وارد می‌کنند هرگز در لیست (بهترین ورزش برای سلامتی بیماران قلبی) قرار نمی گیرد و اصلا به این بیماران توصیه نمی‌شود. به خصوص رفتن به سونا و جکوزی که در سیستم بدن تغییرات سریع و ناگهانی ایجاد می‌کند یا ورز‌ش‌هایی که با حرکات شتابی خیلی سریع همراه است اصلا توصیه نمی‌شود. بهترین ورزش برای سلامتی و بهبود بیماری این افراد فعالیت های ایروبیک و هوازی است. شروع کنید به انتخاب یک فعالیت ایروبیک مانند پیاده روی، شنا، دوش گرفتن یا دوچرخه سواری و آن را 3 تا 4 بار در هفته انجام دهید.

اما به این نکته توجه کنید که قبل از شروع هر تمرین و یا ورزشی همیشه با پزشک خود مشورت کنید. شما باید مطمئن شوید که ورزش مورد علاقه شما برایتان امن است زیرا در صورتی که بیماری شما خفیف باشد هیچ مانعی برای ورزش نخواهید داشت ولی اگر بیماری شما شدید باشد، دکتر برایتان بعضی از ورزش ها را محدود خواهد کرد اما بهترین ورزش برای سلامتی تان، ورزش های ایروبیک، در صورت کنترل توسط پزشک تان هیچ ضرری برای شما نخواهد داشت. در اینجا برخی از سوالاتی که قبل از شروع ورزش باید از دکتر خود بپرسید را قرار داده ایم:

·        چقدر می توانم هر هفته تمرین کنم؟

·        چه نوع ورزشی باید انجام دهم؟

·        از چه نوع فعالیت هایی باید اجتناب کنم؟

·        آیا باید داروهای خود را در یک زمان معین در طول برنامه ورزش مصرف کنم؟

·        آیا من باید در طول تمرین پالس خود را بگیرم؟

 

توصیه های زیر را جدی بگیرید

·         در هوای آزاد ورزش نکنید مخصوصا هوایی که خیلی گرم، سرد یا مرطوب است. رطوبت بالا باعث می شود شما سریعتر خسته شوید. هوای گرم می تواند بر گردش خون تاثیر بگذارد، تنفس را دشوار سازد و باعث درد در قفسه سینه شود. انتخاب های بهتر عبارتست از فعالیت های داخلی مانند راه رفتن در بازار یا بر روی تردمیل.

·        آب آشامیدنی را قبل از احساس تشنگی، مصرف کنید اما نه به مقدار زیاد.

·        بهترین ورزش برای سلامتی و بهبود تان را دنبال کنید و اگر برنامه ورزشی خود را برای بیش از چند روز به علت بیماری، تعطیلات و یا آب و هوای بد قطع کرده اید ، برای ورزش کردن دوباره با کاهش سطح فعالیت شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید تا زمانی که دقیقا به جایی که قبلا بودید برگردید.

·        همیشه قبل از تمرین، 10 دقیقه به گرم کردن بدن خود بپردازید و ماهیچه ها و قلب را گرم کنید. و بعد از تمرین نیز سرد کنید و لباس ورزشی مناسبی بر تن کنید.

·        اگر احساس خستگی می کنید یا علائمی از قلب درد دارید، ورزش را متوقف کنید. اگر ورزش فشار زیادی بر قلب شما وارد کند، ممکن است علائمی مانند موارد زیر را تجربه کنید:

سرماخوردگی یا سرگیجه - درد قفسه سینه - ضربان قلب نامنظم - تنگی نفس - حالت تهوع

مهم است که به این علائم هشدار دهنده توجه کنید.

 

خلاصه

ورزش های هوازی مثل دو و مقاومتی مثل یوگا به شما در تنفس و تقویت عضلات قلب تان کمک خواهد کرد و همین موضوع سبب می شود علائم شما در بیماری قلبی کم و بیماری تان رو به بهبودی برود.

 

بانک اطلاعات آموزشگاهی

مجله زونکن


کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.