برترین نویسندگان ایرانی
تاريخ درج :

 

مردم ایران دارای شعرها و ادبیات عاشقانه هستند، بنابراین این موضوع عجیبی نیست که تعداد زیادی از بهترین نویسندگان ایرانی در دنیا وجود داشته باشد. هر کدام از معروفترین نویسندگان ایرانی کلاسیک و معاصر، یک چشم انداز منحصر به فرد و زیبا برای کشف کشور و فرهنگ آن ها به ارمغان می آورد. در اینجا، ما 7 تن از برترین نویسندگان ایرانی و مورد علاقه مان را میبینیم.

بهترین نویسندگان ایرانی

ابوالقاسم فردوسی

یکی از بهترین نویسندگان ایرانی فردوسی است. برای درک ایران و فرهنگ آن، هیچ جایگاهی بهتر از ابوالقاسم فردوسی وجود ندارد. سلطان محمود غزنوی به دنبال فردوسی بود تا شکوه تاریخ فارسی و شاهنامه را بنویسد. شعر حماسی او، مانند ادبیات باستان یونان، به داستان های افسانه ای تاریخ و توصیف ایران از طریق داستان های عاشقانه، جنگ ها، خائنان و قهرمانان می پردازد. نوشته های فردوسی با حفظ فرهنگ ایرانی و زبان فارسی، اعتبار داده شده است. خواندن این نوشتار نه تنها سفر شما به ایران را معنایی کاملا جدید خواهد داد، بلکه شما را ملزم به گذاشتن احترام به هر ایرانی که ملاقات می کنید می کند.

مرجان ساتراپی

مرجان ساتراپی در سال 1370 در شهر رشت متولد شد و در سال 1997 در وین به عنوان یک نوجوان مهاجرت کرد و در سال 1997 در پاریس اقامت گزید. زندگی او در ایران به علت آشفتگی سیاسی انقلاب 1979 و مهاجرت بعدی اش به اروپا موضوع مهمی برای رمان های گرافیکی سیاه و سفیدش، داستان های مصور پرسپولیس اوست. این رمان های خنده دار و پویا بسیار در دنیا معروف شده اند و از پرفروش ترین کتب ایرانی در دنیاست و به یک فیلم انیمیشن متحرک هم تبدیل شده اند. مرجان ساتراپی نیز یکی از افرادی است که در لیست بهترین نویسندگان ایرانی قرار دارد

سیمین دانشور

سیمین دانشور متولد سال 1921 با بسیاری از نخستین نویسندگان زن در ایران نسبت داده شده است و جزء بهترین نویسندگان ایرانیست. اولین رمان نویس، اولین نویسنده داستان کوتاه و اولین مترجم زن است که به صورت حرفه ای داستان نوشت. شوهر او نویسنده مشهور، جلال آل احمد بود که بسیار موثر بوده است. مجموعه داستان های کوتاه او با نام آتش خاموش اولین داستان او بود، اما بزرگترین کار او و بالاتر از همه سووشون بود که داستان یک خانواده در شیراز و مبارزات آنها در طول جنگ جهانی دوم بود.

نینا انصاری

مورخ و نویسنده نینا انصاری، که به دلیل پژوهش و فعالیت برای برابری حقوق زن و مرد در ایران شناخته شده است و همین موضوع سبب شده که جزء بهترین نویسندگان ایرانی قرار گیرد. مجموعه ای از مقالاتش که تحلیل تفصیلی مدرن قرآن است، حمایت از آزادی زنان را تجزیه و تحلیل می کند، در The Daily Beast منتشر شد. کتاب او، جواهرات الله، نقش حقوق زنان در ایران قبل و بعد از انقلاب را مورد بررسی قرار می دهد و بیش از 100 زن الهام بخش را تشریح می کند.

ایرج پزشک زاد

Iraj Pezeshkzad در تهران متولد شد و در ایران و فرانسه تحصیل کرد. او مدرک لیسانس خود را به عنوان قاضی دریافت کرد و به عنوان دیپلمات خدمت کرد کار نوشتن او در دهه 1950 با ترجمه ادبیات فرانسه و نوشتن داستان های کوتاه از خود آغاز شد. رمان او در سال 1973، دایی جان ناپلئون، یک طنز درباره سه خانواده که در دوران جنگ جهانی دوم زندگی می کردند، او را در گروه بهترین نویسندگان ایرانی قرار داد و بعدها به سریال تلویزیونی اقتباس شد.

مرجان کمالی

مرجان کمالی در ترکیه متولد شده است زندگی خود را در سراسر جهان در کشورهایی مانند کنیا، آلمان، ترکیه، ایران، سوئیس، استرالیا و ایالات متحده گذرانده است. رمان ابتدایی او، Together Tea، قصه عشق بین مادر و دختر (دریا و مینا) است. این رمان به پنج زبان ترجمه شده است، کار مرجان به عنوان یک فینال در چندین مسابقه ادبی برگزیده شده است که در رادیو بی بی سی 4 پخش می شود.

جلال آل احمد

جلال آل احمد شوهر نویسنده مشهور سیمین دانشور و رمان نویس برجسته، مترجم و منتقد ادبی بود. اگرچه او بر ادبیات فارسی کار میکرد، تحت تأثیر فیلسوفان غربی مانند ژان پل سارتر قرار گرفت. او به دلیل نوشتن کتاب فارسی "غرب شناسی"  به عنوان معروفترین کتب ایرانی شناخته شده است که در آن کتاب "Occidentosis"  را نقد می کند. بسیاری از رمان ها و داستانهای او به زبان انگلیسی ترجمه شده است. یکی از بهترین نویسندگان ایرانی در دنیاست.

خلاصه

ایران کشوری است که نویسندگان برجسته ای را به خود دیده است نویسندگانی همچون فردوسی، جلال آل احمد، سیمین دانشور، ایرج پزشک زاد و... که توضیح تمامی نویسندگان در این مطلب نمی گنجد.

از حمایت شما در شبکه های اجتماعی و ارائه نظرات ارجمندتان از طریق راه های ارتباطی، پیشاپیش سپاسگزاریم.

 

 بانک اطلاعات آموزشگاهی

مجله زونکن

 


کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.