اهمیت لهجه و تلفظ در آزمون آیلتس
تاريخ درج :

اهمیت لهجه در آزمون آیلتس

آیا میدانید لهجه داوطلبان آزمون آیلتس در بخش Speaking چه تاثیری در نمره دریافتی از داوران دارد؟ در این متن می خواهیم به اهمیت لهجه و نحوه تلفظ در آزمون آیلتس بپردازیم.

آزمون آیلتس و لهجه بریتیش

بسیاری از داوطلبان در خصوص تاثیر لهجه (Accent) در آیلتس تصور اشتباهی دارند و اینطور فکر می کنند که چون آزمون آیلتس آزمونی هست که توسط شورای فرهنگی بریتانیا (British Council) و بخش ارزیابی زبان انگلیسی دانشگاه کمبریج انگلستان مدیریت می شود، صحبت کردن با لهجه بریتیش در مصاحبه یا همون بخش گفتاری (speaking) این آزمون بر لهجه آمریکایی مزیت بیشتر و امتیاز بهتری دارد و منجر به کسب نمره بالاتر در بخش speaking آزمون آیلتس می شود که باید قاطعانه بگویم خیر! هیچ تفاوتی بین لهجه بریتیش و امریکن وجود ندارد.

تفاوت لهجه و تلفظ در آزمون آیلتس

اجازه بدید یک نکته در مورد لهجه (Accent) در آیلتس شفاف برایتان بگویم. ما در زبان انگلیسی یک تلفظ (pronunciation) داریم و یک لهجه (Accent) و اینطور است که متاسفانه افراد زیادی تلفظ و لهجه را با یکدیگر اشتباه می گیرند. اگر اهل پادکست گوش دادن باشید متوجه می شوید لهجه افراد مختلف می باشد ولی همه آن ها عالی صحبت می کنند. در برخی از تست های کمبریج هم دقت کنید می بینید که لهجه صحبت کردن شخص استرالیایی هست که برای بسیاری فهمیدنش سخت است چون عادت ندارند. در واقع لهجه شما در انگلیسی میتواند، آمریکایی، کانادایی، نیوزلندی، استرالیایی و ... باشد که قطعا هیچ فرقی بینشان نیست از نظر نمره چون هر منطقه جغرافیایی لهجه به خصوص خودش را دارد و کسی به خاطر لهجه اش نمره کمتری نمی گیرد. اما باید بگویم که عامل موثر در نمره آزمون مصاحبه آیلتس، تلفظ صحیح هست. یعنی درست ادا کردن کلمات و عبارات انگلیسی رعایت اصول فونتیک، رعایت تن صدا هنگام ادای کلمه، استرس کلمه و ... نه خود لهجه!. فاکتورهایی که در آزمون آیلتس بارم نمره دهی به تلفظ در نظر گرفته می شوند در ادامه معرفی شده اند.

فاکتورهای نمره دهی در بخش تلفظ (pronunciation)

تلفظ صحیح صداها: یعنی کلمات رو به شیوه درست ادا کنیم

بیان درست استرس جمله

وزن (rhythm) صحیح

زیر و بمی (intonation) صحیح صدا در جملات

در واقع در بخش pronunciation موارد بالا در نمره بخش Speaking آزمون آیلتس موثر هستند!

راهکارهای تقویت تلفظ در انگلیسی

گوش دادن به پادکست به طور منظم

یکی از روشهایی که می توانید لهجه تان را خیلی خوب قوی کنید و زیبایی زبان را به گفتارتان اضافه کنید، گوش دادن به پادکست های انگلیسی می باشد. در حال حاضر که دیگر با وجود اپ استورها و اپلیکیشن های متعدد به سادگی می توانید اپلیکیشن های پادکست رو گوش بدید.

راه بعدی بهبود Speaking آزمون آیلتس، شرکت در کلاس های (بحث آزاد) است که می تواند کمک خیلی خوبی برای بهبود تلفظ برای شما باشد چرا که در این کلاس ها مجبور می شوید کلمات را صحیح استفاده کنید.

علاقمندان به شرکت در آزمون آیلتس و دریافت مدرک معتبر آیلتس با نمره بالا، می توانند از بانک اطلاعات منابع آزمون آیلتس زونکن بهره مند شوند.

مجله زونکن | بخش زبان زونکن | بانک اطلاعات آموزشگاهی

  


کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.