آزمون TOLIMO

 

آزمون TOLIMO (97/7/27)

تولیمو يا TOLIMO، مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization مي باشد که توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحي و اجرا مي شود که در واقع آزموني استاندارد براي تعيين سطح دانش زبان انگليسي مي باشد. این آزمون برای داوطلبان دکترای داخل کشور (دانشگاه‌های آزاد و سراسری) معتبر است. حداقل و حداکثر سن برای شرکت در آزمون تولیمو وجود ندارد و صرفاً افرادی که حداقل مدرک دیپلم داشته باشند می‌توانند در آزمون شرکت کنند. در آزمون TOLIMO می‌توانید در چندین آزمون و در تاریخ های نزدیک به هم شرکت کنید و محدودیتی در این امر وجود ندارد. بازه بندی نمره کل آزمون TOLIMO، از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است. نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ ضعیف تلقی می‌شود. لازم به ذکر است که بخش نوشتاری، نمره جداگانه دارد و نمره آن بین ۱ الی ۶ است که در کنار نمره کل در کارنامه درج می‌شود. آزمون تولیمو نمره منفی ندارد و مدت اعتبار مدرک تولیمو، دو سال پس از برگزاری آزمون است.

 

محتویات آزمون TOLIMO

در جلسه آزمون TOLIMO، به هر یک از شرکت کنندگان، دو دفترچه‌ سؤال داده می‌شود که یک دفترچه، تشریحی (دفترچه‌ شماره ۱) و دفترچه دیگر، چهار گزینه ای (دفترچه‌ شماره ۲) خواهد بود. داوطلبان باید پاسخ سؤال تشریحی را در همان دفترچه و پاسخ سؤالات چهار گزینه ای را در پاسخنامه مشخص نمایند. دفترچه شماره ۱، یک سؤال تشریحی نوشتاری (writing) است که داوطلب ۳۰ دقیقه فرصت دارد پاسخ را در همان دفترچه سؤال بنویسد. دفترچه شماره ۲ در این آزمون، حاوی ۱۴۰ سؤال چهار گزینه ای است که شامل ساختار و نوشتار زبانی (۴۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)، خواندن و درک مطلب (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه) و درک مطلب شفاهی با لهجه بریتیش یا امریکایی (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه) است. لازم به ذکر است که نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره کل، منظور می‌شود.

بخش

تعداد سوالات

زمان (دقیقه)

شنیداری

50

35

ساختار و نوشتار زبانی

40

30

درک مطلب

50

55

کل

140

120

 

هزینه، زمانبندی و مراکز برگزاری آزمون TOLIMO

هزینه شرکت در آزمون TOLIMO در سال 97، مبلغ 60 هزار تومان می باشد که توسط سازمان سنجش اعلام شده است. علاقمندان به شرکت در آزمون تولیمو، می توانند از طریق سایت سازمان سنجش، نسبت به ایجاد حساب کاربری و ثبت نام در یکی از تاریخ های مشخص شده توسط سازمان سنجش اقدام نمایند. جدول زمانبندی برگزاری آزمون TOLIMO در مراکز مختلف ایران توسط سازمان سنجش به شرح زیر می باشد:

زمان برگزاری آزمون

مهلت ثبت نام

شهر های برگزار کننده

26/7/97

تمام شده

تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز، کرمان، رشت، کرمانشاه، یزد، زنجان، گرگان، بیرجند، کیش، چابهار، بندرعباس، تهران (آزمون الکترونیکی)

24/8/97

8/8/97

تهران

29/9/97

13/9/97

تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز، کرمان، رشت، کرمانشاه، یزد، گرگان، بیرجند، کیش، بندرعباس، زاهدان

27/10/97

11/10/97

تهران

25/11/97

9/11/97

تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز، کرمان، رشت، کرمانشاه، یزد، گرگان، چابهار، کیش، بندرعباس، زاهدان

23/12/97

7/12/97

تهران

 

منابع آزمون TOLIMO

منابع دو آزمون TOLIMO و MSRT تا حد زیادی یکسان است. برای آمادگی شرکت در این آزمون باید روی لغات، گرامر و ساختار تمرکز کنید. لغات آزمون MSRT چندان سخت نیست و با مطالعه کتاب های ۵۰۴ و کلمه های ضروری تافل (کتاب Essential Words for the TOEFL) می توانید تا حد زیادی از نظر لغات خود را برای این آزمون آماده کنید. برای مهارت گرامر نیز شما باید کتاب های مرجعی مانند گرامر تافل کاغذی لانگمن (  Longman Preparation Course for the TOEFL Test – PBT) و کتابگرامر زبان انگلیسیانتشارات پوران پژوهش را مطالعه کنید. برای بخش درک مطلب شما نیاز به تمرین و تکرار زیاد دارید که می توانید با مطالعه نمونه سوال های سال های گذشته و کتاب “لغات و درک مطلب” انتشارات پوران پژوهش، خود را به سطح آمادگی مطلوب برسانید. برای مهارت شنیداری هم کتاب TOEFL Test Preparation Kit (که در بازار با عنوان تافل کیت می شناسند) توصیه می شود.

 

نکات مهم در مورد آزمون TOLIMO

در جلسه آزمون منحصرا سوالات بخش شنیداری از بلندگو پخش می شود و داوطلبان باید با توجه به متن سوال که از بلندگو پخش می شود، نسبت به انتخاب یکی از ۴ گزینه ای که در رابطه با سوال مربوط به این بخش درج گردیده، اقدام و با توجه به شماره سوال مربوط در پاسخنامه، علامت گذاری نمایند. متن سوالات شنیداری فقط یک بار از بلندگو پخش می شود و قابل تکرار نیست.

نتایج آزمون تولیمو معمولا بین ۳۰ تا ۴۰ روز پس از آزمون آماده می شود و از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می شود و ضمنا همزمان با اعلام نتیجه از طریق سایت، نسخه ای از کارنامه به اداره پست تحویل می شود تا به نشانی اعلام شده در پروفایل داوطلبان ارسال شود .لازم به ذکر است که نشانی مورد استفاده برای ارسال کارنامه برای هر آزمون حدودا ۱۵ روز قبل از هر آزمون از پروفایل داوطلبان استخراج می شود و اگر پس از این زمان نشانی داوطلبی در پروفایل تغییر کند کارنامه به همان نشانی قبلی ارسال خواهد شد.

 

بانک اطلاعات آموزشگاهی زونکن

ایمیل: info@zounkan.com

اینستاگرام: zounkan_officialpage

لینکدین: https://www.linkedin.com/company/zounkan

 

کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.