گواهینامه TKT

 

گواهینامه TKT (97/7/29)

اهمیت آزمون TKT

مدرسین زبان انگلیسی، جهت تدریس به نوجوانان و بزرگسالان در سطوح متوسط و تا حدودی هم پیشرفته، مدرک TKT را می توانند به عنوان مدرکی معتبر به عنوان مجوز و نمایش دهنده قابلیت خود برای این کار را برگزینند. Teaching Knowledge Test یا TKT، مدرک دانشگاه کمبریج برای مدرسینی می باشد که نیاز به اعتماد به نفس بیشتری دارند و می خواهند تدریس زبان انگلیسی را به عنوان یک حرفه و شغل انتخاب نمایند. آزمون TKT در ایران برای آن دسته از مدرسینی که در ابتدای راه آموزش هستند بسیار مناسب می باشد. البته باید دانست که آزمون TKT در ایران و جهان نشان دهنده دوره پیشرفته تربیت مدرس نیست و برای نشان دادن این میزان از تسلط، مدارک و آزمون های زبان دیگری همچون CELTA  و TESOL استفاده می شوند.

 

محتویات آزمون TKT

آزمون TKT (آزمون دانش روش تدریس) یک سری آزمون ماژولی می باشد. علاقمندان به دریافت مدرک TKT می‌توانند هر آزمون را تک‌ به‌ تک شرکت نمایند و نحوه شرکت در آزمون ها نیز بر عهده آزمون دهندگان می باشد.

ماژول یک (Module 1) (زبان و پیشینه‌ آموزش و یادگیری زبان)

در این قسمت، اصطلاحات و واژه های مربوط به رشته آموزش زبان انگلیسی مورد پرسش قرار می گیرد. این بخش شامل ۸۰ سوال است و ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه طول می کشد.

ماژول دو (Module 2) (طرح درس و استفاده از منابع برای آموزش زبان)

در این قسمت، دانش و مهارت های لازم برای برنامه ریزی درس های آموزش زبان مورد سنجش قرار خواهد گرفت. هم چنین در این بخش راه های آزمون سازی و سنجش مهارت های زبان انگلیسی زبان آموزان، توسط مدرسین مورد بررسی قرار می گیرد. این بخش هم شامل ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه می شود و در آزمون در دو بخش می باشد:

برنامه ریزی و طراحی یک درس و یا چند درس آموزش زبان ( ۴۰ سوال )

انتخاب و استفاده از منابع ( ۴۰ سوال )

ماژول سه (Module 3) (مدیریت فرآیند آموزش و یادگیری)

این بخش کمی عملی تر به مفهوم تدریس زبان انگلیسی دقت می کند و موراد زیر را می سنجد :

دانش پیش بینی آنچه قرار است در کلاس اتفاق بیفتد، نقش معلم زبان در مدیریت کلاس و متد ها و روش های آموزش زبان برای ایجاد بیشترین درگیری زبان آموزان با فعالیت های کلاسی

ماژول تخصصی CLIL (آموزش یکپارچه‌ زبان و محتوا)

هدف از این ماژول، سنجش دانش زبانی شما در موارد زیر می باشد:

آموزش، تفکر و مهارت زبانی که زبان‌آموزان در بخش‌های مختلف برنامه‌ آموزشی دارند و برنامه‌ریزی درسی فعالیت ها و منابع نیازمند پشتیبانی از یک رویکرد آموزشی یکپارچه زبانی و محتوایی (CLIL) می باشند. همچنین ارائه‌ درس و ارزیابی در مفهوم CLIL نیز از دیگر موارد مورد سنجش در این ماژول می باشد.

ماژول YL (کودکان)

این ماژول دانش داوطلبان را در موارد زیر می‌آزماید: یادگیری و پیشرفت در زبان آموزان کودک و نوجوان، استراتژی ها و مهارت های مورد نیاز برای تدریس به کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال، برنامه‌ریزی درسی، فعالیت ها و منابع مورد نیاز برای حمایت از زبان‌ آموزان کودک، ارائه‌ درس و ارزشیابی به زبان آموزان کودک

 

نمره دهی و قبولی در آزمون TKT

به ازای ماژول TKT که شما به اتمام می‌رسانید، مدرک دریافت خواهید نمود. قبولی یا ردی در این آزمون وجود ندارد. نتایج در بندهای ۱ تا ۴، که بند ۴ بالاترین حد است مشخص می‌شود. بند ۱ نشان دهنده‌ دانش سطحی در محدوده های مورد آزمون است، بند ۲ به معنای دانش مقدماتی اما سیستماتیک است، بند ۳ نشان‌دهنده‌ عمق و گستردگی دانش و بند ۴ نشانه‌ گستردگی دانش می باشد. سوالات این آزمون و ماژول ها در برخی بخش ها به صورت چهار گزینه ای و در برخی دیگربه صورت وصل کردنی می باشند.

 

هزینه شرکت در آزمون های TKT

نام ماژول

هزینه ثبت نام زود هنگام (تومان)

هزینه ثبت نام معمولی (تومان)

یک، دو و سه

360،000

450،000

کودکان

120،000

150،000

CLIL

160،000

200،000

 

مراکز برگزاری آزمون TKT

در حال حاضر در ایران مرکز معتبری از سوی دانشگاه کمبریج انگلستان معرفی نشده است.

 

 

بانک اطلاعات آموزشگاهی زونکن

ایمیل: info@zounkan.com

اینستاگرام: zounkan_officialpage

لینکدین: https://www.linkedin.com/company/zounkan

 

کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.