کراول باجت چیست و چگونه کراول باجت سایت خود را افزایش دهیم
تاريخ درج :

کراول باجت چیست؟چگونه کراول باجت سایت خود را افزایش دهیم؟

آیا راهکاری برای افزایش نرخ خزش سایت (Crawl Budget) وجود دارد؟ بودجه خزش سایت در واقع نشان دهنده تعداد صفحات کراول شده و ایندکس شده سایت در یک بازه زمانی مشخص است. Crawl Budget یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در سئوی سایت است که برخی توجه زیادی به آن نشان نمی‌دهند. اما چرا بودجه خزش سایت فاکتوری تاثیرگذار در بهینه سازی سایت است؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانید سایت شما زمانی با کلمات کلیدی مختلف در صفحات نتایج گوگل نمایش داده می‌شود که این صفحات از سوی ربات‌های گوکل ایندکس شده باشند.

بنابراین اگر صفحه‌ای در سایت وجود داشته باشد که اصلا توسط گوگل کراول یا ایندکس نشده باشد، این صفحه با هیچ عبارتی جایی در نتایج گوگل نخواهد داشت. یکی از سوالاتی که دائما از یک مشاور سئو سایت پرسیده می‌شود این است که چرا برخی از صفحات سایت من ایندکس نمی‌شوند؟! توجه داشته باشید که اگر تعداد صفحه‌های سایتتان از بودجه خزش سایت بیشتر شود، این صفحات ایندکس نشده و در نتایج نمایش داده نمی‌شوند. آیا راهی برای افزایش کراول باجت سایت وجود دارد؟ بله؛ در طول متن به راهکارهای افزایش نرخ خزش اشاره خواهیم کرد.

5 راه برای افزایش Crawl Budget سایت

5 راه برای افزایش Crawl Budget سایت

  • تعداد لینک‌های داخلی و خارجی سایت را افزایش دهید

بطور کلی خزنده‌های گوگل به صفحاتی که تعداد بیشتری لینک داخلی و خارجی دارند اهمیت زیادی می‌دهند. اما چیزی که برای افزایش کراول باجت سایت خود به آن نیاز داریم، لینک‌های داخلی بیشتر است. مطمئن باشید که خزنده‌های گوگل پس از حضور در یک صفحه از سایت، از طریق لینکی که شما در آن صفحه به صفحات دیگر سایت خود داده‌اید میان صفحات سایت شما به گردش درآمده و زمان بیشتری را در سایت سپری خواهند کرد. بنابراین استفاده بهینه از لینک داخلی یکی از راه‌های افزایش کراول باجت است.

  • سرعت سایتتان را افزایش دهید

اگر از یک مشاور حرفه ای سایت برای افزایش نرخ خزش سایت خود راهنمایی بخواهید، قطعا راجع‌به سرعت ساییتان از شما خواهد پرسید. هرچه سرعت لود صفحات سایت شما بالاتر باشد، خزنده‌های گوگل موفق می‌شوند تعداد بیشتری از URLهای سایت شما را کراول کنند. اما چرا سرعت بالای لود صفحات سایت باید برای ربات‌های گوگل مهم باشد؟ هر موضوعی که برای کاربر مهم باشد به یکی از الگوریتم‌های سفت و سخت گوگل تبدیل می‌شود. قطعا شما هم دوست ندارید برای لود شدن یک صفحه از یک سایت چندین دقیقه منتظر بمانید پس ربات‌های گوگل هم زمان خود را صرف انتظار برای ایندکس کردن این صفحات نمی‌کنند! راهکاری که برای افزایش سرعت سایت وجود دارد، استفاده از سرورهای اختصاصی به جای سرورهای اشتراکی است.

  • از صفحات یتیم سایت غافل نشوید

صفحات یتیم یا Orohan Page صفحاتی هستند که هیچ لینک داخلی یا خارجی ندارند. ربات‌های گوگل این صفحات را به سختی پیدا می‌کنند و در صورت اتمام بودجه خزش سایت شما در همان‌جا متوقف خواهند شد و دیگر صفحات موجود سایت را ایندکس یا کراول نخواهند کرد. برای جلوگیری از این اتفاق و افزایش کراول باجت سایت باید از نداشتن صفحه یتیم در سایت خود مطمئن شوید.

  • محتوای تکراری در سایت خود منتشر نکنید

انتشار محتوای تکراری یا بی‌کیفیت در سایت نیز از دیگر دلایل کاهش بودجه خزش سایت است. اگر دو URL متفاوت با محتوای یکسان داشته باشید، ربات‌های گوگل یکی از این صفحات را ایندکس نکرده و در نتایج خود نشان نمی‌دهند چراکه گوگل هیچ تمایلی ندارد منابع خود را برای محتواهای تکراری و غیر کاربردی هدر دهد. تکرار این روند در سایت نرخ خزش را کاهش می‌دهد. برای افزایش کراول باجت باید استراتژی درستی برای تولید محتوای غیرتکراری و کاربردی داشته باشید.

  • لینک‌های شکسته را اصلاح کنید

به عنوان یک مشاور سئو سایت همواره توصیه می‌کنم لینک‌های شکسته را اصلاح کنید. وجود لینک شکسته در سایت نه تنها موجب جریمه شدن سایت شما می‌شود بلکه نرخ کراول سایت را نیز کاهش می‌دهد.

بودجه خزش هر سایت چگونه تعیین می‌شود؟

بودجه خزش هر سایت چگونه تعیین می‌شود؟

نرخ خزش سایت‌ها با یک دیگر متفاوت بوده و به عبارتی ربات‌های گوگل به اندازه شایستگی هر سایت بودجه مشخصی را برای کراول کردن آن سایت اختصاص می‌دهند. گوگل چگونه بودجه خزش را تعیین می‌کند؟ بطور کلی دو روش برای این کار وجود دارد:

1.    تقاضای خزش

ربات‌های گوگل زمانی که می‌خواهند بودجه کراول کردن هر سایت را مشخص کنند، به میزان شایستگی آن سایت توجه می‌کنند! حالا چگونه سایت خود را به سایتی شایسته‌تر از نظر ربات‌های گوگل تبدیل کنیم تا کراول باجت سایتمان بیشتر شود؟ به سایت‌هایی که اعتبار زیادی دارند لینک خارجی بدهید و سعی کنید تمامی لینک‌های داخلی سایت مرتبط و مفید باشند. از دیگر راهکارهای شایسته‌تر کردن یک سایت، آپدیت‌های دوره‌ای و منظم است. برنامه و استراتژی مشخصی برای آپدیت محتوای سایت خود در نظر داشته باشید.

2.    نوع سرور

از دیگر فاکتورهایی که گوکل طبق آن بودجه خزش یک سایت را تعیین می‌کند، نوع سرور است. ربات‌های گوگل هر بار پیش از آنکه شروع به کراول کردن صفحات سایت کنند، درخواستی به سرور می‌فرستند. اگر سرور نتواند پاسخ درستی به این درخواست بدهد یا چندین بار با مشکل مواجه شود گوگل هر بار بودجه خزش سایت شما را کمتر و کمتر خواهد کرد. به همین خاطر است که توصیه می‌شود از سرورهای قوی و اختصاصی استفاده کنید.

جمع‌بندی مطالب

همان‌طور که در طول مقاله خواندید بودجه خزش سایت مشخص می‌کند که ربات‌های گوگل هر بار که به سراغ صفحات شما می‌آیند چه تعداد از صفحات سایت را کراول و ایندکس کنند. منابع گوگل محدود است اما میلیاردها سایت وجود دارد و هر دقیقه به تعداد این سایت‌ها اضافه می‌شود. قطعا گوگل برای نمایش نتایج این سایت‌ها اولویت بندی و فاکتورهای مشخص خود را دارد. سایتی که شایستگی بیشتری داشته باشد، نرخ کراول بیشتری نیز دارد. اما اگر سایتی طبق الگوریتم‌های گوگل رفتار نکند، بودجه خزش این سایت کاهش می‌یابد. به 5 راهکار مهم و کاربردی اشاره کردیم که با کمک آن‌ها می‌توانید Crawl Budget سایت خود را افزایش دهید.


کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.