نحوه پذیرش مقاله
تاريخ درج :

پذیرش مقاله یکی از گام های اساسی برای منتشر کردن مقالات در ژورنال های علمی می باشد. اگر افراد بهترین و با کیفیت ترین مقاله را بنویسند تا وقتی که آن را در مجلات معتبر داخلی و یا خارجی، منتشر نکرده باشند این پژوهش آنها ارزشی نخواهد داشت. بسیاری از دانشجویان و محققان در تلاش هستند که پس از نوشتن مقاله بتوانند اکسپت مقاله خود را بگیرند. اکسپت به معنای پذیرفتن یک مقاله از سوی یک ژورنال معتبر می باشد. جهت گرفتن اکسپت و یا پذیرش مقاله باید تمامی اصول و قواعد مقاله نویسی را رعایت کرده باشید و مقاله شما در سطح علمی بالایی باشد. پذیرش مقاله برای دانشجویان مقطع دکترا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و از الزامات کار آنها می باشد.

پذیرش مقاله

 

مراحل پذیرش

قبل از نگارش مقاله خود یک ژورنال معتبر، متناسب با سطح مقاله خود پیدا کرده و از فرمت و قوانین آن آشنایی پیدا کنید. در غیر اینصورت شما مجبور به دوباره کاری و اتلاف وقت خواهید شد و کار شما به مراتب سخت تر و پیچیده تر خواهد شد. نگارش مقاله خود را در چهار چوب قوانین ژورنال مورد نظر انجام دهید. در نگارش مقاله موضوع کلی را مشخص کرده و به لحاظ ارزشمندی بررسی نمایید. متن نوشته شده توسط شما باید انسجام داشته باشد و به صورت ساده و با رعایت علائم نگارشی نوشته شده باشد. پس از اطمینان از مقاله آن را به ژورنال مورد نظر ارسال می کنید، داوران با مطالعه چکیده و مقدمه مقاله شما در صورت تایید به جزئیات آن می پردازند. بنابراین داشتن یک مقدمه مناسب برای ارائه به ژورنال ها بسیار اهمیت دارد.

 داوران مقاله شما را از لحاظ رعایت قواعد نگارشی، اصالت مقاله و نوآوری بررسی کرده و نکات و نظرات خود را همراه با نتیجه به نویسنده ارسال می کنند. اگر مقاله نیاز به اصلاح داشته باشد سردبیر مقاله را همراه با نظرات و پرسش های داوران به نویسنده ارجاع می دهد. نویسنده اصلاحات لازم را انجام داده و مقاله را همراه با پاسخ پرسش های داوران مجددا به مجله ارسال می کند. در این مرحله اگر پاسخ ها مورد تایید داوران باشد مقاله پذیرش شده و در غیر این صورت آن را به طور کلی رد می کنند. داوری مقالات به سه روش انجام می گیرد، داوری یک سوکور، داوری دو سوکور و داوری باز. در داوری یک سوکور نام داوران مشخص نمی باشد و در داوری دو سوکور نام داوران و نویسندگان مشخص نمی باشد. در داوری باز نام نویسندگان و داوران مشخص است.

 

 مزایای پذیرش

 

مزایای پذیرش مقاله

اکسپت مقاله برای پژوهشگران و دانشجویان از اهمیت بسزایی برخوردار است. در صورت چاپ مقاله خود در ژورنال های داخلی و خارجی مزایای زیادی برای آنها دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم. پذیرش مقاله جهت گرفتن اپلای از دانشگاه های معتبر دنیا بسیار حائز اهمیت می باشد. در مواردی که افراد نیاز به ارتقا شغلی و افزایش حقوق دارند اکسپت مقاله می تواند برای آنها ثمر بخش باشد. قبولی در مصاحبه دکترا و آزمون های استخدامی و عضویت در هیئت علمی دانشگاه ها نیز از دیگر مزیت های پذیرش می باشد. هر فرد با توجه به شرایط و اهداف خود اقدام به نوشتن مقالات و ارائه به ژورنال های معتبر می نماید.

انواع مجلات

طبقه بندی مجلات بر اساس اصول و قواعدی است و به دو دسته دسترسی باز و دسترسی بسته تفکیک می شوند. مجلات اپن اکسس یا دسترسی باز مقالات را به صورت رایگان در اختیار خوانندگان قرار می دهند و از مولفین جهت ارائه مقالات پول دریافت می کنند. با گرفتن هزینه چاپ و انتشار مقاله از مولفین، خوانندگان به صورت آنلاین و رایگان به محتوای مقالات دسترسی پیدا می کنند. مجلات کلوز اکسس یا دسترسی بسته با گرفتن هزینه از خوانندگان اجازه دسترسی به مقالات را می دهند. در واقع بین مولفین و مجله حق کپی رایت رعایت می شود.

دسته بندی مجلات خارجی

ژورنال های خارجی بر اساس اعتبار و درجه به چهار دسته مجلات اسکوپوس، تامسون (ISI,WOS)، پابمد و ISC تقسیم بندی می شوند.

·       مجلات اسکوپوس: اسکوپوس یکی از معتبر ترین مجلات در زمینه اطلاعات کتاب شناختی می باشد که بسیاری از دانشگاه های معتبر آن را به عنوان مرجع استنادی می شناسند. استفاده از مقالات و اطلاعات موجود در این مجله نیازمند پرداخت هزینه می باشد. در اسکوپوس Q به معنای درجه و رتبه مجله است و بین کیو 1 تا کیو 4 متفاوت می باشد.

·       مجلات تامسون: مهمترین مجلات علمی دنیا را این مجلات پوشش می دهند و دارای تعداد ثابتی از مجلات نیستند. هر چه سطح علمی و کیفیت یک مقاله بالاتر باشد شانس چاپ در مجلات قوی تر را دارد.

·       مجلات پابمد: این مجلات جهت جستجوی منابع حوزه علوم پزشکی تهیه شده است. این مجلات اطلاعات پژوهشی معتبری را برای رشته های زیست شناسی و علوم پزشکی در اختیار مخاطبان قرار می دهند. اطلاعات این مجلات به صورت رایگان در دسترس تمام افراد در سراسر دنیا می باشد.

·       مجلات ISC: پایگاه استنادی جهان اسلام مربوط به مجلات اسلامی می باشد که هدف آن ارتقا دانش محققان و دانشمندان مسلمان در سطح بین المللی می باشد. این مجموعه در ایران و در شهر شیراز واقع شده است و جهت ترویج همکاری میان دانشمندان مسلمان و مراکز علمی فعالیت می کند.

 

 اکسپت مقاله

  

آیا پذیرش مقاله تضمینی می باشد؟

برخی از ژورنال ها دارای قوانین بسیار سختگیرانه هستند و جهت تهیه مقالات و سابمیت آنها باید دقت بسیار زیادی داشته باشید. مجلات دیگری نیز وجود دارد که امکان پذیرش مقاله و چاپ آن در آنها بسیار زیاد می باشد. چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی و خارجی بستگی به میزان کیفیت محتوای مقالات و بار علمی آنها دارد. در صورت دارا بودن شرایط مقاله شما به صورت صد در صد پذیرش خواهد شد.

مقالات داخلی

 

مقالات داخلی به سه دسته مقالات علمی پژوهشی، علمی ترویجی و علمی تخصصی دسته بندی می شود. مقالات علمی پژوهشی دارای بالاترین ارزش در میان مقالات است که وظیفه آنها ارائه نتایج پژوهشی و ابداعی می باشد. مقالات علمی ترویجی جهت ترویج دانش و مقالات علمی تخصصی در حوزه های تخصصی کاربرد دارند.  


کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.