روش های جرم گیری ماشین ظرفشویی در منزل
تاريخ درج :

جرم گیری ماشین ظرفشویی از کارهای بسیار مهمی می باشد که برای بهبود نحوه شستشوی ظروف و همچنین جلوگیری از خراب شدن دستگاه باید به آن توجه داشت. خوشبختانه نحوه جرمگیری ماشین ظرفشویی ال جی، سامسونگ، بوش و سایر برندها شبیه به هم بوده و بدون نیاز به ابزار و تجهیزات خاص می توان این کار را انجام داد. در ادامه دلایل جرم گیری ظرفشویی، روش های مناسب برای رسوب گیری و از بین بردن جرم های ماشین ظرفشویی در منزل و بهترین محلول های جرم گیر ماشین ظرفشویی را معرفی خواهیم کرد.

جرم گیری ماشین ظرفشویی در منزل

جرم گیری ماشین ظرفشویی را جدی بگیرید!

املاح موجود در آب و همچنین ذرات روغن و چربی زیادی که در ظروف داخل ماشین های ظرفشویی وجود دارند، به مرور روی سطوح مختلف آن تجمع پیدا نموده و باعث جرم گرفتن میشود. یکی از مهم ترین دلایلی که باید جرم گیری ماشین ظرفشویی را جدی گرفت، مسدود شدن سوراخ بازوهای آبفشان می باشد. با مسدود شدن این سوراخ ها آب به درستی روی سبدهای ظرف اسپری نشده و آبکشی دستگاه با اختلال مواجه می شود. علاوه براین، رسوب گرفتن فیلتر تخلیه نیز مانع از تخلیه درست ماشین ظرفشویی میشود.

یکی دیگر از دلایل مهم برای جلوگیری از رسوب کردن ماشین ظرفشویی، پیشگیری از بوی بد داخل دستگاه است. رسوب و جرم های ایجاد شده در بخش های مختلف محفظه داخلی ماشین ظرفشویی باعث ایجاد بوی بسیار بد و زننده میشود. به همین دلیل باید به صورت مرتب نسبت به تمیز کردن ماشین ظرفشویی و جرم گیری و رسوب گیری آن اقدام شود.

دلایل جرم گرفتن ماشین ظرفشویی چیست؟

ماشین ظرفشویی از جمله لوازم خانگی می باشد که به شدت در معرض رسوب گیری است. به طوریکه اگر در بلند مدت از آن استفاده نشود، رسوب گرفته و در نهایت منجر به خرابی دستگاه خواهد شد. از مهم ترین دلایلی که باعث رسوب گرفتن ماشین ظرفشویی میشود می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

  • سختی آب: درجه سختی آب با میزان املاح موجود در آن ارتباط دارد. به طوریکه هر چه درجه سختی بالاتر باشد، به همان نسبت املاح بیشتری در آب وجود داشته و در نهایت روی سطوح مختلف تشکیل رسوب می دهد. در مناطقی که آب املاح زیادی دارد، ماشین های ظرفشویی با سرعت بالاتری رسوب گرفته و نیاز به جرم گیری دارند.
  • ذرات روغن و چربی: در آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی به تمیز کردن ظروف قبل از قرار دادن آنها درون ماشین ظرفشویی تاکید میشود. ذرات روغن و چربی اگر به درستی تمیز نشوند، روی جداره، فیلتر و سایر بخش های محفظه داخلی ماشین ظرفشویی انباشته شده و تشکیل جرم می دهند.

نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی در منزل

علیرغم تمیز کردن دوره ای ماشین ظرفشویی، ممکن است رسوب زیادی در بخش های مختلف آن ایجاد شود. به همین دلیل با روش های جرم گیری ماشین ظرفشویی می توان این مشکل را برطرف و راندمان و طول عمر دستگاه را تا حد زیادی افزایش داد. برای اینکه به تعمیر ماشین ظرفشویی کمتر نیاز پیدا کنید، کافیست روش های آسان زیر را برای رسوب گیری انجام دهید:

جرم گیری ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین

سرکه از بهترین مواد طبیعی برای جرم گیری و از بین بردن رسوب می باشد که کاربرد زیادی در این زمینه دارد. به طوریکه یکی از روش های مناسب برای جرم گیری ماشین ظرفشویی در منزل، استفاده از سرکه و جوش شیرین است. سرکه و جوش شیرین را به نسبت 2 به یک با هم مخلوط کنید. سپس این محلول را درون یک ظرف قرار داده و در کف ماشین ظرفشویی بگذارید. در نهایت برنامه شستشوی ماشین ظرفشویی را روی بلند مدت تنظیم کنید.

جرم گیری ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین

با شروع برنامه شستشو، سرکه و جوش شیرین محفظه داخلی دستگاه را کاملا تمیز می کنند. بعد از اتمام برنامه شستشو، درب ماشین ظرفشویی را باز کنید. سپس با دستمال تمام بخش های آن را خشک نمایید و اجازه بدهید درب باز باشد تا بوی سرکه از آن خارج شود.

جرم گیری ماشین ظرفشویی با قرص

از دیگر روش های جرم گیری ماشین ظرفشویی، استفاده از قرص های مخصوص است. قرص جرم گیر مخصوص ماشین ظرفشویی را تهیه و درون محفظه قرص قرار دهید. بعد از قرار دادن قرص درون محفظه، برنامه شستشوی بلند مدت را انتخاب کنید و اجازه دهید تا سبدها، جداره ها و سایر بخش های ظرفشویی تمیز و رسوب گیری شوند.

رسوب گیری ماشین ظرفشویی با پودر

استفاده از پودر جرم گیر ظرفشویی از دیگر انتخاب های مناسب برای رسوب گیری و تمیز کردن ماشین ظرفشویی می باشد. پودر را درون محفظه قرص قرار دهید و مانند روش های بالا، برنامه شستشوی بلند مدت را فعال کنید.

از بین بردن جرم ماشین ظرفشویی با ژل

ژل جرم گیر را درون محفظه قرص ماشین ظرفشویی بریزید. سپس ماشین ظرفشویی خالی از ظروف را با برنامه شستشوی بلند مدت روشن کنید. بعد از اتمام برنامه شستشو، درب ماشین ظرفشویی را باز و با دستمال تمام بخش های آن را خشک کنید.

نحوه جرم گیری بازوهای آبفشان ماشین ظرفشویی

بازوهای آبفشان از اصلی ترین اجزای درون ماشین ظرفشویی می باشد که مستعد رسوب گرفتن هستند. برای جرم گیری این قطعات می توانید شانه های برس یا خلال دندان را به سرکه آغشته نموده و گرفتگی های سوراخ های آن را باز کنید. چندین مرتبه این کار را انجام داده و همزمان با سر بازوها با دست ضربه بزنید.

روش جرم گیری سبدهای ماشین ظرفشویی

در حالت کلی سبدهای ماشین ظرفشویی نسبت به سایر قطعات داخل محفظه کمتر دچار جرم گرفتگی میشود، چون همیشه در حال شستشو با آب داغ هستند. برای تمیز کردن سبدها و از بین بردن هرگونه رسوب، کافیست سبدها را از دستگاه خارج کنید. سپس آنها را درون سینک یا تشت حاوی آب و مواد شوینده قرار دهید و سپس با برس و فرچه کاملا تمیز کنید.

روش جرم گیری سبدهای ماشین ظرفشویی

جرم گیری لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی

از دیگر بخش های مهمی که باید به صورت مرتب جرم گیری شوند، لاستیک دور درب است. برای اینکار می توانید از دستمال آغشته به سرکه استفاده کنید. تمام بخش های لاستیک را با دستمال به سرکه آغشته کنید تا رسوب و کثیفی ها کاملا از بین بروند.

 

علاوه بر موارد فوق، فیلتر تخلیه نیز باید به صورت مرتب با برس و فرچه کاملا تمیز شوند. فیلترهایی که دارای رسوب زیادی هستند، با برس تمیز نشده و تنها راهکار در این شرایط تعویض آن خواهد بود.

نتیجه گیری

بر اساس آنچه در طول متن به آن اشاره شد، برای جلوگیری از رسوب گرفتگی ماشین ظرفشویی باید حداقل هر 3 هفته یک مرتبه آن را روشن کنید. در غیر این صورت رسوب زیادی در بخش های مختلف دستگاه ایجاد می گردد. علاوه براین، به این نکته نیز توجه داشته باشید که قرص، پودر و ژل های جرم گیر قدرت بالاتری داشته و در صورت نداشتن دسترسی به آنها می توانید از سرکه و جوش شیرین برای جرم گیری ماشین ظرفشویی استفاده کنید.


کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/alt/php71/usr/lib64/php/modules/mysql.so' - /opt/alt/php71/usr/lib64/php/modules/mysql.so: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: