برش لیزر آلومینیوم به چه صورت انجام می شود
تاريخ درج :

فرایند برش لیزر آلومینیوم به دلیل کاربرد این فلز در صنعت و نیز مزایای بسیار خوب آن اهمیت ویژه‌‎ای یافته است. ویژگی نرم بودن این فلز نسبت به سایر فلزات سبب شده تا برش آن نیاز به دقت و مهارت و تخصص داشته باشد. از این رو برش لیزر آلومینیوم بهتر است که به مراکز تخصصی انجام این کار سپرده شود تا نتیجه آن مورد پسند مشتریان واقع شود.

آلومینیوم که فلزی سبک در عین حال مقاوم است به دلیل ویژگی ضد زنگ و خوردگی که دارد در صنایعی چون حمل ونقل، لوازم خانگی، ریل‎‌های راه آهن، نظامی و... کاربرد فراوان دارد. از این رو اطلاع در خصوص نحوه برش آن اهمیت پیدا می‌کند. خوب است بدانید فرایند برش لیزر آلومینیوم در شرکت‎‌های مختلف از روش‌‎های متفاوتی میسر است که بررسی آن خالی از لطف نیست.

تعداد زیادی از شرکت‌‎ها برای انجام فرایند برش لیزری، گاز اکسیژن را مورد استفاده قرار می‌دهند. اگر چه گاز اکسیژن توانایی برش ورق‎‌های آلومینیومی در ضخامت‎‌های بالا را دارد ولی نتیجه کار در صورت عدم استفاده از گاز نیتروژن چندان رضایت بخش نخواهد بود و درصورت استفاده از نیتروژن با توجه به اثرات ضد زنگی که دارد، خصوصا در فلزاتی با ضخامت پایین فرایند برش بهتر انجام می‌شود. روش دیگری که در انجام برش لیزری آلومینیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد مواد انعکاسی است. برش فلزات از جمله آلومینیوم از طریق این روش با دقت بسیار بالاتری انجام شده و نتیجه کار بسیار دقیق‎‌تر خواهد بود که دلیل این امر می‌تواند قطر کم اشعه لیزر باشد. در خصوص نحوه انجام این برش لیزری باید ذکر کنیم که انرژی مورد نیاز آن از طریق یک منبع تأمین شده و بر قسمت مشخص شده برای برش تابانده می‌شود. در واقع قسمت مورد نظر توسط اشعه لیزر به طور کامل آب شده و موجب ایجاد برش در آن می‌شود. سرعت بالای این روش سبب شده تا نیروی انسانی کمتری برای تولید مقدار زیادی ورقه باشد. البته برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب نیاز است که فردی که با دستگاه کار می‌کند از تخصص و تجربه لازم برخوردار باشد.

 لیزرهای جامد، مایع و شیمیایی و... از انواع لیزرهای موجود جهت ایجاد برش در آلومینیوم یا سایر فلزات محسوب می‌شوند. اما نکته‌‎ای که در خصوص لیزر فلزات مطرح می‌شود این است که عموما فلزات دارای سطح براقی هستند که توانایی بازتاب نور را دارند. به همین دلیل نور تابیده شده جهت ایجاد برش در آن‌‎ها بازتاب شده و موجب آسیب‎‌رسانی دستگاه‎‌های برش خواهند شد. از همین رو در طراحی دستگاه‎‌های جدید با تعبیه‎‌ی سنسورهایی سعی شده تا این مشکل رفع شود.

نحوه کار دستگاه‎‌های برش لیزر آلومینیوم

این دستگاه‎‌ها غالبا در دو نوع نیمه اتوماتیک و یا تمام اتوماتیک وجود دارند که در نوع نیمه اتوماتیک در بعضی از بخش‎‌ها به  کمک نیروی انسانی نیاز است، در حالی که در نوع تمام اتوماتیک دستگاه به صورت خودکار و طبق برنامه برش‌‎های مشخص و تکراری را با کمترین هدر رفت آلومینیوم برش خواهد داد. برای ایجاد برش توسط دستگاه‎‌های اتوماتیکی نیاز است تا برنامه‌‎ای‎‌ دقیق بر طبق سفارش مشتری و ابعاد مدنظر او داده شود تا دستگاه بتواند بر طبق این برنامه طرح یا برش دلخواه را ایجاد نماید. اما نکته‎‌ای که می‌بایست ذکر شود این است که وجود نیروی انسانی همیشه برای قرار دادن ورقه‎‌ها درون دستگاه و نیز نظارت بر روی کار آن الزامی می‌باشد. نکته دیگر در خصوص برش لیزر آلومینیوم این است که ایجاد نقش و حکاکی بر روی ورقه‌‎ها با برش‌‎های معمولی متفاوت است، از این رو مدت زمان بیشتری برای انجام حکاکی‌های مختلف با طرح‌‎های پیچیده مورد نیاز می‌باشد که طبیعتا میزان پیچیدگی طرح مورد نظر در قیمت نهایی سفارش تاثیرگذار خواهد بود.

مزیت برش لیزر آلومینیوم

انجام فرایند برش آلومینیوم بدون وجود دستگاه‌‎های لیزری در سال‌‎ها پیش بسیار وقت گیر و خسته کننده بود، به طوری که ممکن بود سفارش مشتریان به موقع به دست آن‌‎ها نرسد ولی تکنولوژی جدید برش آلومینیوم در غالب برش لیزری سبب شد تا در مدت زمان بسیار کوتاه تعداد بسیار زیادی از ورقه‌‎ها با طرح‌‎های پیچیده حکاکی و یا برش داده شود. ایجاد زاویه کونیک و یا سوراخ‌‎هایی ظریف و در نهایت ارائه سطحی بسیار صاف پس از برش از دیگر مزایای برش لیزری می‌باشد.

پارسیان لیزر افتخار دارد که فعالیت خود را از سال 1390 در زمینه شیت متال، برش کاری، خمکاری توسط بروزترین تجهیزات و ماشین‎‌آلات آغاز نموده است. یکی از ویژگی‎‌های مثبت پارسیان لیزر به کارگیری نیروهای متخصص و مجرب در ارائه فعالیت‌‎های خود می‌باشد. این شرکت هدف خط مشی خود را در جهت افزایش ارتقای صنعت و محصولات ارائه شده خود قرار داده است.

 


کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.