انتخاب دانشگاه برای اپلای
تاريخ درج :

در این مقاله از زونکن، به معیارهایی که می توانند در انتخاب دانشگاه جهت اپلای تاثیرگذار باشند، می پردازیم ( فرض بر این است که متقاضی در انتخاب کشورهای مقصد، به نتیجه رسیده است ).

رنکینگ

سایت های موجود برای اطلاع از جایگاه دانشگاه ها در رنکینگ های جهانی

www.topuniversities.com

www.usnews.com

www.timeshighereducation.com

مورد تاییدِ وزارت علوم بودن

لینک سایت جهت اطلاع از تایید یا عدم تایید مدرک دانشگاه توسط وزارت علوم ایران

www.grad.saorg.ir

( اگر به هر دلیلی امکان بازگشت به ایران پس از پایان تحصیل وجود دارد، بهتر است به مورد تایید وزارت علوم بودن دانشگاه توجه شود )

مدارک لازم، اپلیکیشن فی، شهریه، ددلاین ها

تمام این موارد در سایت دانشگاه ها قابل مشاهده هستند؛ برای دسترسی به آن ها، می توانید به دنبال کلیدواژه های زیر در سایت دانشگاه ها باشید

Apply , International Students , Admission Requirements , Fees , Tution and Financial Aid , … .

فاند

تقریبا تمام دانشجویان به امید دریافت فاند اپلای می کنند؛ در دانشگاه های پوزیشن محور (اکثر دانشگاه های اروپا)، پوزیشن های تحصیلی در سایت دانشگاه ها معرفی شده و مقدار حقوق پرداختی به دانشجو در طول آن پوزیشن، مشخص است. در دانشگاه هایی که نیاز به مکاتبه با استاد وجود دارد (بسیاری از دانشگاه های آمریکا و کانادا)، وجود فاند و مقدار آن در صورت وجود، در طول مکاتبه و از جانب استاد اعلام می شود. در مورد دانشگاه های کمیته محور نیز معمولا مراحل مکاتبه با استاد یا دپارتمان، و تعیین تکلیف در مورد فاند، پس از اپلای و صدور پذیرش از طرف کمیته انجام می شود.

 

  • توصیه می شود در لیست نهایی دانشگاه های هدفتان، تعداد کمی از دانشگاه ها نسبت به رزومه شما قوی باشند، تعداد کمی ضعیف باشند، و تعداد بیشتر دانشگاه های لیست نیز تقریبا متناسب با شرایط و رزمه شما باشند.
  • در صورت مکاتبه با اساتید، یکی از راه های نهایی کردن لیست دانشگاه های هدف، تصمیم گیری بر اساس پاسخ اساتید به ایمیل های شماست؛ دانشگاه هایی که اساتیدشان واقعا رزومه شما را بررسی کرده اند و جواب های نسبتا قطعی را از آن ها گرفته اید، حتما در لیست نهایی شما حضور داشته باشند.

کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.