آزمون GRE
تاريخ درج :

آزمون(Graduate Record Examination) GRE، یکی از امتحانات زبان بین المللی می باشد که نمره آن معیار سنجش زبان انگلیسی در بسیاری از دانشگاه های جهان به هنگام ارزیابی مدارک پذیرش دانشجویان اپلای کرده، می‌باشد. نمره این آزمون جز مدارک الزامی برای ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس (Master) و دکترا (Phd) در تمامی دانشگاه های آمریکا بوده و کسب نمره خوب در این آزمون زبان بین المللی می‌تواند به عنوان نقطه تمایز و نکته مثبت شما از دیگر شرکت کنندگان و اپلای کنندگان باشد. افرادی که دارای هر یک از مدارک آزمون تافل یا آزمون آیلتس هستند، با شرکت در آزمون GRE General توانایی و قابلیت خود را برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشگاه های خارج از کشور روشن می‌سازند، عدم درخواست دانشگاه برای ارائه مدرک GRE توسط دانشجو در موارد بسیار نادری پیش آمده است. در مورد دانشگاه های کانادا و اروپا، داشتن این مدرک جز مدارک الزامی برای اخذ پذیرش در تمام دانشگاه ها نیست و ممکن است برخی دانشگاه ها مدارک دیگری را از شما درخواست کنند که علاقمندان می توانند با بررسی وب سایت دانشگده و اساتید هر یک از دانشگاه ها که قصد جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا دارند، مدارک مورد نیاز جهت اپلای و بورسیه تحصیلی را کسب نمایند.

معدل دوره کارشناسی اهمیت بالایی در سنجش دانشگاه ها برای اعطای بورسیه به دانشجویان دارد و همین نکته یکی از نقاط ضعف افراد در گرفتن پذیرش و بورسیه تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور می باشد. در رابطه با اهمیت آزمون GRE برخی معتقدند که داشتن نمره بالا در این آزمون، می تواند بهترین جایگزین برای جبران معدل دوره لیسانس باشد و این نقطه ضعف دانشجو را جبران نماید. بنابراین با توجه به نکات مطرح شده، می‌توان انتظار داشت که به همان اندازه که این آزمون اهمیت دارد، به‌دست آوردن نمره بالا نیز در آن دشوار است و نیاز به توانایی ذهنی بالا و تلاش بسیار دارد و طبیعتا کسب نمره بالا در آزمون جی آر ای، شانس دانشجو را در پذیرش، بسیار بالا می برد.

بخش‌های مختلف آزمون GRE

آزمون GRE General شامل سه بخش اصلی می‌باشد که در ادامه به بررسی و توضیح این بخش ها پرداخته شده است::

Verbal Reasoning (استدلال کلامی): این بخش شامل پرسش های مرتبط با لغات و درک مطلب است. در واقع در این بخش توانایی شما در تجزیه و تحلیل مطالب نوشتاری و ترکیب حاصل از آن و همچنین روابط بین اجزای جمله و تشخیص روابط میان کلمات در یک متن تخصصی ارزیابی می‌گردد. تعداد 20 سوال در این بخش وجود دارد و مدت زمان پاسخگویی به آن 30 دقیقه می‌باشد. از 130 تا 170 نمره نیز می‌توان در این بخش به دست آورد. جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه مربوطه در سایت ETS مراجعه کنید.

Quantitative Reasoning (استدلال کمی): این بخش شامل پرسش‌های ریاضی و مهارت های محاسباتی اولیه در سطحی مانند دوره دبیرستان می باشد. تعداد 20 سوال در این بخش وجود دارد و مدت زمان پاسخگویی به آن 35 دقیقه می‌باشد. از 130 تا 170 نمره نیز می‌توان در این بخش کسب کرد. جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه مربوطه در سایت ETS مراجعه نمایید.

Analytical Writing (نوشتار تحلیلی): این بخش خود شامل دو زیر بخش با عناوین Issue Task (نوشتن یک انشا درباره موضوعی که به داوطلب داده می‌‌شود) و Argument Task (نوشتن یک تحلیل به روش استنتاجی از متنی که به داوطلب داده می‌شود) می‌باشد. نمرات این بخش ما بین 0 تا 6 می‌باشد. جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه مربوطه در سایت ETS مراجعه نمایید.

هزینه آزمون GRE General

هزینه ثبت نام آزمون GRE General برابر با 205 دلار آمریکا می‌باشد اما در صورتی که بخواهید به صورت Late (یعنی به طور معمول از یک هفته تا چهار روز مانده به آزمون) ثبت نام کنید، هزینه ی آن 230 دلار خواهد بود.

زمان آزمون GRE General

این آزمون به طور تقریبی هر هفته در شهر های مختلف در داخل کشور برگزار می‌شود و شما می‌توانید جهت آگاهی از مراکز، زمان‌ها و ظرفیت‌های باز به بخش مربوطه در وب سایت ETS و یا به صفحه "رزرو ثبت نام آزمون GRE" در وب سایت تهران پرداخت مراجعه نمایید.

نحوه ثبت نام آزمون GRE General

رای شرکت در آزمون جی آر ای، ابتدا می بایست در سایت ETS یک حساب کاربری ایجاد کنید. توجه نمایید در صورتی که قبلا برای آزمون تافل در ETS اکانت داشته اید، می‌توانید با مشخصات همان اکانت وارد شوید اما پس از ورود باید پروفایل امتحان GRE را تکمیل نمایید. پس از انتخاب مرکز و تاریخ آزمون خود به صفحه پرداخت با مسترکارت یا ویزا‌‌کارت خواهید رسید و بعد از پرداخت، ثبت نام شما نهایی خواهد شد.

مراکز برگزار کننده آزمون GRE

این آزمون فعلاً در 9 مرکز سازمان سنجش، مؤسسه فرهنگی علامه سخن، مؤسسه آموزشی معرفت، مؤسسه آموزشی امیربهادر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شمال در آمل، دانشگاه شیراز و مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان برگزار می‌گردد.

نکاتی پیرامون ثبت نام آزمون GRE General

در زمان ورود به محل برگزاری آزمون، به همراه داشتن تلفن همراه، کاغذ، ماشین حساب، هر نوع خودکار یا روان نویس و یا مداد ممنوع است. نماینده ETS که در محل آزمون حاضر است، کاغذ و مداد در اختیار شما خواهد گذاشت و ماشین حساب آنلاینی نیز روی مانیتور شما جهت انجام محاسبات در دسترس می‌باشد.

نتیجه آزمون بین 10 تا 15 روز پس از آزمون در حساب کاربری شما در سایت ETS قابل دسترس است.

نتیجه آزمون GRE به مدت 5 سال معتبر است.

شما می‌توانید گزارش نمره (Report) امتحان خود را برای 4 دانشگاه به صورت رایگان ارسال کنید. از آنجا که می‌بایست در روز امتحان مشخصات این دانشگاه ها را به صورت آنلاین وارد کنید، لذا این مشخصات را در روز آزمون به همراه داشته باشید.

در صورتی که به هر دلیلی بخواهید ثبت نام خود را لغو کنید، تا 4 روز پیش از تاریخ آزمون فرصت خواهید داشت. پس از لغو آزمون، بازگشت پول (Refund) تحت شرایط زیر انجام می‌شود:

نهایتا 50 درصد از هزینه آزمون به شما بازگردانده می‌شود.

مبنای هزینه آزمون، مبلغ ثبت نام به صورت Regular deadline است و چنانچه شما به صورت Late ثبت نام کرده باشید، نیمی از هزینه Regular به شما بازگردانده می‌شود.

در صورت بروز اشکال در ثبت‌نام یا عدم امکان حضور در آزمون، راهنمای لغو را از اینجا مشاهده نمایید.

شما می توانید راهنمای تصویری ثبت نام آزمون GRE General را از اینجا مشاهده نمایید.

نماینده ETS جهت احراز هویت شما، کارت ملی یا گذرنامه شما را بررسی می‌کند، بنابراین حتما یکی از این مدارک را به همراه داشته باشید. شناسنامه برای احراز هویت قابل قبول نیست.

پس از احراز هویت، یک عکس با وب کم از شما گرفته می‌شود و کامپیوتری که باید با آن آزمون را انجام دهید تعیین می‌شود.

در انتهای آزمون، نتایج بخش Verbal و Quantitative برای شما نمایش داده می‌شود، اما این نمرات، نمره رسمی و قابل استناد نیست.

داوطلبان هشت رشته تحصیلی علاوه بر نمره GRE General لازم است نمره آزمون GRE Subject را نیز داشته باشند، این رشته‌ها در ادامه نام برده شده است. شما می‌توانید با کلیک بر روی نام هر رشته، اطلاعات کاملی از قبیل تعداد سوالات، دروس امتحانی آزمون و درصد تعداد سوالات برای هر درس و همچنین فایل راهنما و تمرینی مربوط به آن رشته آمده است. این رشته‌ها عبارتند از: روانشناسی، فیزیک، ریاضی، زیست شناسی، بیوشیمی، زیست شناسی سلولی و مولکولی، شیمی و ادبیات انگلیسی می‌باشد. جهت اطلاع از شرایط این آزمون می‌توانید صفحه "آزمون GRE Subject" را مطالعه نمایید.

یک جایگزین برای نمره آزمون General GRE، نمره "آزمون GMAT" است که بیشتر مربوط به رشته های Business مثل MBA، DBA و Master و Phd در رشته هایی مثل Marketing و Strategic Management یا Finance می‌باشد.

 

نویسنده: سپیدخت حکیمی

مجله زونکن


کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.