سازهای کوبه ای

سازهای کوبه ای

سازهای کوبه ای یا پِرکاسیو، به سازهایی گفته می شود که از طریق ضربه، تکان، سایش، خراش یا هر عمل دیگری که منجر به نوسان شود، تولید صدا می کنند. وظیفه اصلی سازهای کوبه ای، معمولا اجرای ضرب‌آهنگ (ریتم) در متن آهنگ است، ولی توانایی اجرای ملودی را نیز دارند. تاریخچه سازهای کوبه ای به هزاران سال پیش بر می گردد. این سازها احتمالا پس از صدای انسان قدیمی ترین نوع سازها باشند. سازهای کوبه ای را عموما می‌توان به دو دسته سازهای کوبه ای با کوک معین مثل زیلوفون و سازهای کوبه ای با کوک نامعین مثل انواع طبل نام گذاری کرد.

سازهای کوبه ای به همراه سازهای بادی برنجی از زمانهای دور در خدمت موسیقی بوده اند که این نشان دهنده لزوم موجودیت آنها در موسیقی می باشد. ریتم یا ضرب آهنگ، نیاز طبیعی هر انسان است و شاید یادآوری این مطلب برای شما جالب باشد که در هر فرهنگ و کشوری که نگاه کنید، کودکان علاقه مفرط دارند تا با چوب روی سطل یا شی مشابهی بکوبند که این مسئله نیاز فطری انسان به ریتم را نمایش می دهد.

اصطلاح سازهای کوبه ای یا Percussion از ریشه Percutere لاتین به معنی to strike (ضربه زدن) است. اما در مجموع، به تمامی سازهایی که بوسیله ضربه زدن، تکان دادن و یا کشیدن با دست یا وسیله ای شبیه چکش، صوت تولید می کنند ساز کوبه ای گفته می شود. گروهی از آنها که صوت خاصی را تولید نمی کنند به عنوان المان های تولید کننده ریتم و تزیین در تنظیم و ارکستراسیون کاربرد بسیار دارند. انواع دیگر آنها که نت خاصی تولید می کنند برای نواختن ملودی به کار می روند.

سازهای کوبه ای با ارتفاع صوتی نا مشخص جزو جدایی ناپذیر ارکسترهای بزرگ جهان هستند و اگر کارهای بزرگ ارکسترال را دیده باشید حتما در قسمت انتهایی نوازنده های سازهای بادی را مشاهده کردید که چگونه یک تنه در دادن ریتم به موسیقی یا تاکید بر ملودی سایر سازها نقش ایفا می کنند. عنصر تولید کننده صوت در این سازها یک غشای پوسته ای کشیده شده یا صفحه ها و میله های فلزی یا چوبی و ... است که بوسیله مرتعش شدن تولید صوت می کنند.

در ادامه لیست تمامی سازهای کوبه ای آورده شده است که علاقمندان به خرید هر ساز، می توانند با کلید بر نام ساز مورد نظر (در صورتی که لیست قیمت مقایسه ای سایت های فروشگاهی برای ساز مورد نظر توسط تیم زونکن آماده شده باشد) از آخرین قیمت انواع مدل های آن مطلع و به سایت فروشنده ذکر شده، مراجعه نمایند.

زنگ (زنگوله)

بلز

تومبا

طبله

دهل

تنبک (تمبک)

تشمال

دمام

دف

تمپو

ناغارا

دایره‌زنگی

طبل

سنج

مثلث

تیمپانی

زیلوفون

ماریمبا

چِلِستا

گلوکن‌اشپیل

ویبرافون

ماراکا

قاشقک (کاستانِت)

تام-تام

گنگ

درام

کوزه (ساز)

آینه پیل

شندف

درای (جرس)

پنداریک

تاس

ضرب زورخانه

هنگ (ساز)

کاخون

بندیر

*******************************************************

 

با تشکر

پشتیبانی تولید محتوا

بانک اطلاعات آموزشگاهی زونکن

ایمیل: info@zounkan.com

اینستاگرام: zounkan_officialpage

لینکدین: https://www.linkedin.com/company/zounkan

کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.