سازهای زهی

سازهای زهی ایرانی

سازهای زهی یا زه صداها (chordophones) آن رده ای از سازها هستند که در آنها صدا از لرزش زه یا تار یا سیم به وجود می آید. معمولاً با زخمه زدن یا ضربه زدن یا کشیدن آرشه بر روی این زه ها صدای دلخواه از ساز در می آید.

سازهای زهی زخمه ای

سازهای زهی زخمه‌ای با روشی نواخته می‌شوند که در آن با زخمه زدن با انگشت یا مضراب بر عامل مرتعش‌شونده صدا تولید می‌شود. بیشتر سازهای زهی زخمه‌ای از خانواده بربط‌ها هستند ازجمله گیتار، گیتار بیس، سی‌تار، بالالایکا، بانجو و ماندولین. علاوه بر سازهای زهی زخمه‌ای، گاه در سازهای کمانه‌ای نیز به جای کمانه کشیدن، سیم‌ها با انگشت سبابه کشیده می‌شوند که به این روش، اجرای زخمه‌ای pizzicato یا plucked گفته می‌شود. نوعی اجرای زخمه‌ای که در آن از ناخن استفاده می‌شود زخمه‌ای ناخنی finger nail pizzicato نامیده می‌شود. نوعی اجرای زخمه‌ای که در آن زه با شدت به طرف بالا کشیده می‌شود و در بازگشت به دسته ساز برخورد می‌کند زخمه‌ای شلاقی snap pizzicato یا Bartók pizzicato نام دارد. نوعی از اجرای زخمه‌ای نیز وجود دارد که با یکی از انگشتان دست چپ نواخته می‌شود و زخمه‌ای دست چپ نام دارد. سُرِش زخمه‌ای نوعی اجرای زخمه‌ای است که در آن هم‌زمان با زخمه دست راست، دست چپ با حرکت بر دسته ساز به بالا و پایین سرانیده می‌شود.

سازهای زهی کمانه ای

دسته‌ای از سازهای زهی که زه‌های آن‌ها با استفاده از آرشه یا کمانه به صدا درمی‌آید سازهای کمانه‌ای نام دارند. عمل به صدا درآوردن زه‌های سازهای کمانه‌ای با کمانه را کمانه‌کشی می‌گویند. ویولن و کمانچه نمونه‌ای از سازهای زهی کمانه‌ای هستند. اگر حرکت کمانه از نوک به سمت پاشنه باشد به آن کمانه‌کشی چپ و اگر حرکت کمانه از پاشنه به سمت نوک باشد به آن کمانه‌کشی راست می‌گویند. گاه به هنگام نواختن به جای زه کمانه از چوب کمانه استفاده می‌شود که به آن اجرای چوب‌کمانه‌ای col legno می‌گویند. اجرای چوب‌کمانه‌ای به دو صورت زنشی battuto (با زدن چوب کمانه بر روی سیم‌ها) یا کششی tratto (با کشیدن چوب کمانه بر روی سیم‌ها) انجام می‌شود. به هنگام نواختن، پس از گذری که به شکل زخمه‌ای یا هر شیوه دیگری اجرا می‌شود، برای برگشت به کمانه‌کشی دستوری به نوازندگان داده می‌شود. این دستور با واژه «باکمانه» coll'arco یا arco بیان می‌شود.

سازهای زهی ضربه ای

در این روش از نواختن، صداها با ضربه زدن بر روی زه یا سیم ایجاد می‌شوند. پیانو و سنتور از نمونه سازهای زهی ضربه‌ای هستند. در سازهای زهی کمانه‌ای گاه اجرای چوب‌کمانه‌ای به صورت زنشی (با زدن چوب کمانه بر روی سیم‌ها) انجام می‌شود که این نوع اجرا را می‌توان نوعی نواختن ضربه‌ای به‌شمار آورد.

تیم زونکن در ادامه فعالیت های هدفمند خود برای هنرجویان و علاقمندان به فرهنگ و موسیقی ایرانی، اقدام به بررسی و ارائه گزارش هفتگی از قیمت انواع ساز زهی ایرانی در فروشگاه های اینترنتی مطمئن نموده است. از این رو، با توجه به حجم و تنوع بالای انواع سازهای زهی ایرانی به همراه مدل یا برند هر ساز، هفته به هفته، سعی بر آماده سازی و ارائه لیست قیمت هر ساز زهی ایرانی در فروشگاه های اینترنتی همراه با لینک خرید در وبسایت های مورد نظر را داریم. امیدواریم، با آماده سازی و به روز رسانی هفته به هفته تمامی لیست ساز های زهی ایرانی، امکان مقایسه و خرید مطمئن برای هنرجویان و تمامی کاربران سایت زونکن فراهم شده باشد. در صورت وجود مشکل در مشاهده لینک ها، خرابی صفحات و یا اشتباه بودن قیمت ها، نظرات ارجمند و با ارزش شما برای ما بسیار با اهمیت می باشد تا در مسیر رفع هر چه سریعتر ایرادات و کمبود ها قدم بر داریم. در ادامه لیست کاملی از سازهای زهی ایرانی آورده شده است که با کلیک بر سازهای نارنجی رنگ، می توانید از لیست آخرین قیمت ساز مربوطه در فروشگاه های اینترنتی مطلع شوید.

بربط

تار

تار باس

تاریا

تنبور

چنگ

سه‌تار

دوتار

سلانه

سنتور

قانون

عود ایرانی

غریبانه

دیوان

کرشمه

ساغر

بم‌تار

عود

شورانگیز

بنجو

بم‌صراحی

صراحی

قیچک، قیژک

کمانچه

کمانچه آلتو

کمانچه باس

چنگ

گیتار

ویولن

ویولا یا ویولن آلتو

ویولن‌سل

کنترباس

بالالایکا

دولسیمر

گیتار

ماندولین

لوت

*******************************************************

 

با تشکر

پشتیبانی تولید محتوا

بانک اطلاعات آموزشگاهی زونکن

ایمیل: info@zounkan.com

اینستاگرام: zounkan_officialpage

لینکدین: https://www.linkedin.com/company/zounkan

 

کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.