سازهای بادی

سازهای بادی

سازهای بادی به سازهایی گفته می شود که دمیده شدن هوا در آنها باعث تولید صدا گردد. سازهای بادی از اولین آلات موسیقی بودند که به دست بشر ساخته شدند. انسان های قرون گذشته آموخته بودند که با دمیدن در مخروط، برگ، یا حتی شاخ حیوانات می توانند صدایی بلند و شبیه بوق تولید کنند. آنها با استفاده از این دانش به ساختن آلات موسیقی کنونی پرداختند.

ریشه سازهای بادی کنونی از همان سازهای بادی اولیه است که از نظر ساختمان و چگونگی تولید صدا به دو دسته کلی تقسیم می شود:

سازهای بادی چوبی (فلوت ریکوردر، فلوت، ابوا، کلارینت، ساکسوفون و فاگوت)

سازهای بادی برنجی (هورن، ترومپت، ترومبون و توبا)

اصطلاح «چوبی» یا «برنجی» بدین معنا نیست که آن ساز از چه جنسی ساخته شده، بلکه این طبقه بندی بر پایه چگونگی و نحوه تولید صدا در دهنی آنها مربوط می شود. به عنوان مثال، فلوت جزو سازهای بادی چوبی محسوب می شود، هرچند که بدنه آن از فلز است. یا فلوت ریکوردر که در گذشته بسیار رایج بود و از چوب ساخته میشد، امروز برای آموزش موسیقی به کودکان رواج دارد و از پلاستیک ساخته می شود ولی جزو سازهای بادی چوبی است.

سازهای بادی چوبی

سازهای بادی چوبی زیر مجموعه ای از سازهای بادی است. تولید صدا در سازهای بادی چوبی از دو طریق انجام می گیرد، از همین رو سازهای بادی چوبی به دو دسته تقسیم می شوند:

سازهای بادی چوبی بی زبانه (بی قمیش)

سازهای بادی چوبی بی زبانه (بی قمیش) به سازهایی گفته می شود که تولید صدا در آنها از طریق برخورد هوا با تیغه هوائی که در بدنه آنها وجود دارد صورت می پذیرد. (معمولاً لوله یا مجرای توخالی هستند که در آن ستونی از هوا در اثر دمیدن نوازنده در دهنی (مانند نی) یا تیغه هوائی مانند فلوت به ارتعاش در می آید).

سازهای بادی چوبی زبانه دار (با قمیش)

سازهای بادی چوبی زبانه دار (با قمیش) به سازهایی گفته می شود که تولید صدا در آنها از طریق دمیدن هوا و به حرکت در آمدن و ارتعاشات بخش کوچکی که از جنس نی یا پلاستیک است (قمیش - زبانه) انجام می شود. مانند کلارینت که اجرای نت های مختلف و تغییر ارتفاع صدا در آن با باز و بسته کردن کلید ها یا حفره و سوراخ های هوائی (برای بلند و کوتاه کردن طول لوله تشدید کننده) انجام می شود. در بعضی منابع سازهای بادی چوبی زبانه دار را به تک زبانه و دو یا چند زبانه نیز تقسیم بندی می کنند.

سازهای بادی برنجی

سازهای بادی برنجی دسته ای از سازهای بادی ارکستر سمفونیک، از دسته شیپورها است که سابقا از مس ساخته میشد و امروزه از برنج ساخته می شود. در این دسته از سازها تولید صدا از طریق لرزش سریع لب های نوازنده در درون کاسه دهنی حاصل می شود مانند ترومپت، ترومبون و توبا.

جنس سازهای این خانواده همگی بدون استثنا از برنج (آلیاژی از مس) می باشد. در این سازها صدا توسط ارتعاش لب های نوازنده تولید می شود. در سازهای این خانواده نیز از سوردین برای تضعیف صدا و تغییر رنگ صوتی ساز استفاده می شود. سوردین در این سازها قطعه ای مخروطی از چوب یا پلاستیک است که در دهانه انتهایی ساز قرار می گیرد.

در ادامه لیست تمامی سازهای بادی آورده شده است که علاقمندان به خرید هر ساز، می توانند با کلید بر نام ساز مورد نظر (در صورتی که لیست قیمت مقایسه ای سایت های فروشگاهی برای ساز مورد نظر توسط تیم زونکن آماده شده باشد) از آخرین قیمت انواع مدل های آن مطلع و به سایت فروشنده ذکر شده، مراجعه نمایند.

درای

سورنا

کرنا

شهنای

نرمه‌نای

دوزله

نی‌انبان

قوشمه

بالابان

لـله‌وا

هفت‌بند

نی

شمشال

شیپور

کر

فلوگل‌هورن

ساکس هورن

اوفی کلاید

ترومپت

 کورنت

شیپور

شیپور پست

ترومبون

توبا

توبای واگنر

سوسافون

شوفار

فلوت پیکولو

فلوت

فلوت آلتو

فلوت باس

ابوا

کر آنگله

کلارینت

کلارینت باس

ساکسوفون

فاگوت

کنترفاگوت

ریکوردر

*******************************************************

 

با تشکر

پشتیبانی تولید محتوا

بانک اطلاعات آموزشگاهی زونکن

ایمیل: info@zounkan.com

اینستاگرام: zounkan_officialpage

لینکدین: https://www.linkedin.com/company/zounkan

 

کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.