بانک اطلاعات قیمت انواع ساز های موسیقی
تاريخ درج :
شماره تماس : 021-44057855
آدرس : تهران، ضلع جنوب غربی فلکه دوم صادقیه، کوچه مصطفوی، مجتمع اداری تجاری سامان، طبقه ششم، واحد 12

بانک اطلاعات قیمت انواع ساز های موسیقی

تیم زونکن در ادامه فعالیت های هدفمند خود برای هنرجویان و علاقمندان به فرهنگ و موسیقی، اقدام به بررسی و ارائه گزارش هفتگی از قیمت انواع ساز در فروشگاه های اینترنتی مطمئن نموده است. از این رو، با توجه به حجم و تنوع بالای انواع سازهای موسیقی به همراه مدل یا برند هر ساز، هفته به هفته، سعی بر آماده سازی و ارائه لیست قیمت هر ساز در فروشگاه های اینترنتی همراه با لینک خرید در وبسایت های مورد نظر را داریم. امیدواریم، با آماده سازی و به روز رسانی هفته به هفته تمامی لیست ساز های موسیقی، امکان مقایسه و خرید مطمئن برای هنرجویان و تمامی کاربران سایت زونکن فراهم شده باشد. در صورت وجود مشکل در مشاهده لینک ها، خرابی صفحات و یا اشتباه بودن قیمت ها، نظرات ارجمند و با ارزش شما برای ما بسیار با اهمیت می باشد تا در مسیر رفع هر چه سریعتر ایرادات و کمبود ها قدم بر داریم.

علاقمندان جهت اطلاع از آخرین قیمت انواع ساز مورد نظر موجود در بازار ایران که توسط تیم زونکن بررسی شده، می توانند روی نام ساز مربوطه کلیک نمایند. دقت داشته باشید تیم زونکن در حال آماده سازی لیست قیمت به روز تمامی سازهای غربی موجود فروشگاه های اینترنتی می باشد و در صورت عدم آماده بودن لیست قیمت به روز ساز مورد نظر شما از صبر شما سپاسگزاریم.

سازهای زهی

سازهای زهی یا زه صداها (chordophones) آن رده ای از سازها هستند که در آنها صدا از لرزش زه یا تار یا سیم به وجود می آید. معمولاً با زخمه زدن یا ضربه زدن یا کشیدن آرشه بر روی این زه ها صدای دلخواه از ساز در می آید. لیست تمامی سازهای زهی به شرح زیر می باشد.

بالالایکا

گونه ای ساز زهی مضرابی و جز ساز سنتی و قدیمی روسی است.

بانجو

سازی زهی آفریقایی متشکل از چهار سیم می باشد که بعد ها در امریکا پنج سیم و شش سیم این ساز نیز ساخته شد. کاسه‌ای گرد پوشیده شده از پلاستیک یا پوست حیوانات است. شکل های ساده بانجو که با الهام گیری از سازهای آفریقایی مشابه ساخته شده بود، توسط آفریقایی ها در آمریکای مستعمره رواج داده شد.

چگور

چُگور (چوگور‌سازی است از خانواده سازهای زهی مقید از رده قوپوز. چگور مرکب از یک قطعه چوب مجوف بر شکل عودی کوچک است که دارای پنج وتر می باشد.

کنترباس

ساز کُنترباس (contrebasse) بزرگ‌ترین و بمترین ساز زهی آرشه‌ای است که یا به وسیله آرشه، یا از طریق زخمه زدن (پیتزیکاتو) نواخته می‌شود. امروزه این ساز در موسیقی کلاسیک غربی در دسته سازهای زهی نقش مهمی را در ارکستر ایفا می‌کند. کنترباس نه تنها در موسیقی کلاسیک غربی، بلکه در دیگر سبک های موسیقی مانند جاز، بلوز و راک اند رول کاربرد دارد.

گیتار

ساز گیتار، نوعی ساز زهی است که با پیک یا انگشت نواخته می‌شود و از این جهت که سیم‌های آن در اثر ارتعاش تولید صدا می‌کنند، به سازهای گروه کوردوفون (Cordophones) یا زه‌صدا تعلق دارد. این نوع گیتار شش سیم دارد و این ساز علاوه بر داشتن قدمت تاریخی قابل توجه (چه از لحاظ ساختار آن و چه از لحاظ تکنیک‌های نوازندگی) توانسته است همگام با تحولات موسیقی غرب پیشرفت چشمگیری داشته باشد؛ که در نتیجه گونه های متفاوتی از آن بوجود آمده و هم‌اکنون جایگاه ویژه‌ای در موسیقی جهان دارد.

ویولون

ساز ویولن، ساز زهی و آرشه‌ای است. این ساز کوچک‌ترین عضو سازهای زهی آرشه‌ای است. اصالت این ساز به کشور ایتالیا بر می‌گردد. برای نواختن معمولاً روی شانه چپ قرار می‌گیرد و با آرشه که در دست راست نوازنده است نواخته می‌شود. کوک سیم‌های ویولن از زیر به بم به ترتیب: می (سیم اول)، لا (سیم دوم)، ر (سیم سوم)، سل (سیم چهارم). اصوات سیم‌های مجاور نسبت به یکدیگر فاصله پنجم درست را تشکیل می‌دهند. در این وسعت صدا ویولن قادر است تمام فواصل کروماتیک و کوچک‌تر از آن را اجرا نماید از معروفترین نوازندگان این ساز می‌توان به آنتونیو ویوالدی و نیکولو پاگانینی، آهنگساز و نوازنده معروف ایتالیایی، اشاره کرد.

ویولون آلتو

ساز ویولا (یا آلتو یا ویولن آلتو) سازی زهی و آرشه‌ای است از خانواده ویولن. «ویولن آلتو» همانند ویولن نواخته می‌شود. ویولا کمی بزرگتر از ویولن است و صدای بم تر و عمیق‌تری دارد. این ساز دارای صدای میانی بین ویولن (یک پنجم درست بالاتر) و ویولن سل (یک اکتاو پایینتر) است. کوک سیم‌های ویولا به ترتیب از بم به زیر عبارتند از: دو (C)، سل (G)، ر ِ(D) و لا (A).

ویولن‌سل

ساز ویولنسل یا ویلنسل یا ویولونسل (violoncelle) یا چِلو (cello) سازی زهی و آرشه‌ای از خانواده ویولن است. صدای این ساز در منطقه میانیِ سازهای این خانواده قرار دارد.

باغلاما

نام ‌سازی است که از مردم منطقه آناتولی و آذربایجان ریشه گرفته است و در میان مردمان ترک و کرد و ترکمن های عراق رایج است. این ساز در موسیقی کلاسیک عثمانی، موسیقی محلی ترکی، موسیقی آذری، موسیقی کردی، موسیقی آشوری، موسیقی ارمنی و در بخشهایی از سوریه، عراق و کشورهای بالکان استفاده می شود.

بربط (عود یا رود)

بربت (همچنین بربط) یا عود (همچنین رود‌سازی ایرانی از رده‌ سازهای زهی زخمه‌ای است که در خاورمیانه و کشورهای عربی شمال آفریقا رواج دارد.

تار آذربایجانی (۹ سیم)

از نظر ساختار مشابه تار ایرانی بوده اما تار ایرانی دارای شش سیم و تار آذربایجانی دارای نه سیم (تار) می باشد.

تار

تار از سازهای زهی و ایرانی است که با زخمه نواخته می شود. تار در ایران و برخی مناطق دیگر خاورمیانه مانند تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و ارمنستان و گرجستان و دیگر نواحی نزدیک قفقاز برای نواختن موسیقی کلاسیک این کشورها و بخش ها رایج است.

تار باس

بم‌تار یا تارباس، ‌سازی است شبیه تار که معمولاً دسته آن چند سانتی متر بلندتر و کاسه طنینی آن اندکی پرحجم تر از تار است. این ساز توسط علینقی وزیری برای استفاده در ارکستر ابداع شده است.

تنبور

تنبور، سازی است که دسته‌ای بلند و کاسه‌ای گلابی شکل دارد و معمولاً از چوب توت ساخته می‌شود. کاسه آن به دو صورت یک تکه (کاسه‌ای) که از قدیم مرسوم بوده و چند تکه‌ای (ترکه‌ای یا چمنی) است که به تقلید از کاسه سه تار در دهه‌های اخیر ساخته شده‌ است. طول این ساز در بین ۷۰ تا ۸۰ سانتیمتر و دارای سه سیم است، یکی واخوان و دو سیم اصلی.

دیوان

ساز دیوان از جمله سازهای مضرابی است. این ساز یک ساز کُردی است و یکی از سازهای خانواده تنبور به حساب می آید، که غیر از کردستان ترکیه در مناطق مختلف کردستان عراق و کردستان ایران و کردستان سوریه استفاده می‌شود و انواع خاصی از آن در مناطق مختلف کردستان ترکیه وجود دارد. دیوان سایز بزرگتر تنبور است.

دوتار

ساز دوتار یکی از سازهای مضرابی موسیقی ایرانی است و همان گونه که از نام آن بر می آید، دارای دو سیم (تار) است. این ساز را معمولاً با مضراب نمی نوازند و با ناخن، زخمه می زنند.

رباب

ساز رَباب (Rabab) یک ساز قدیمی است که خاستگاه آن خراسان دوره اسلامی، سیستان و بلوچستان و افغانستان می باشد. این ساز با نام رباب بیش از یک هزار سال قدمت دارد و نام پارسی آن رواده می‌باشد. در متون باستانی و یونانی و به ویژه در لاتین «پندورا پرزاروم» نگاشته شده ‌است.

سلانه

ساز سلانه ساز زهی جدید است که در سال های اخیر سیامک افشاری با همکاری حسین علیزاده ساخته ‌است. سلانه، ‌سازی است از خانواده تنبور با دسته بلند که براساس تصاویر تاریخی بازمانده از ایران باستان، دارای سه سیم و سه گوشی بوده ‌است که از طریق اضافه کردن سیم های اصلی می توان به صداهای بم تری دست یافت.

سه‌تار

ساز سه‌تار از سازهای زهی و مضرابی موسیقی ایرانی است که با ناخن انگشت اشاره دست راست نواخته می ‌شود. این ساز، دارای ۴ سیم از جنس فولاد و برنج است که به موازات دسته، از کاسه تا پنجه کشیده شده‌اند. سه‌تار دارای ۲۵ پرده قابل حرکت از جنس روده حیوانات یا ابریشم است.

سی‌تار

ساز سی‌تار از سازهای زهی زخمه‌ای موسیقی هندی است. این ساز دسته‌ای بلند و کشیده و کاسه‌ای به شکل گلابی دارد. این ساز هفت سیم اصلی و ۱۱ یا ۱۳ سیم تشدید (یا همراه) دارد که در زیر سیم‌های اصلی بسته می‌شود و با مضرابی فلزی نواخته می‌شود.

سنتور

ساز سنتور، ساز زهی کوبه‌ای موسیقی ایرانی است. فرهنگ دهخدا، سنتور را این‌گونه بازشناخته‌است: «از سازهای ایرانی به شکل ذوزنقه که دارای سیم‌های بسیاری است و با دو زخمه چوبی نواخته می‌شود. رایج‌ترین نوع سنتور (۹ خرکی) دارای ۷۲ سیم است که به دسته‌های ۴ تایی و در ۱۸ دسته تقسیم می‌شود.

شورانگیز

ساز شورانگیز، سازی زهی مضرابی و تلفیقی از سه تار، تار و تنبور است که سال ها پیش برای اولین بار به پیشنهاد علی تجویدی و توسط ابراهیم قنبری مهر ساخته شده بود. شیوه نواختن این ساز در اصل برگرفته از سه تار است گرچه مشخصات صوتیِ آن در برخی موارد تفاوت های اساسی دارد.

کمانچه

ساز کَمانچه یکی از سازهای موسیقی ایرانی است. این ساز علاوه بر شکم، دسته و سر، در انتهای پایینی ساز، پایه‌ای دارد که روی زمین یا زانوی نوازنده قرار می‌گیرد. نوعی از کمانچه معروف به کمانچه لری وجود دارد که پشت باز است و مردمان لر به آن «تال» می‌گویند.

قانون

ساز قانون، یک ساز است متعلق به خانواده قدیمی سیتار (Cythare)، که در سده‌های میانه تحت عنوان Canon یا miocanon به اروپا برده شد. این ساز دارای یک جعبه چوبی به شکل ذوزنقه است که به وسیله دو انگشت سبابه و دو مضراب (که میان حلقه‌ای که به انگشت کرده‌اند و خود انگشت قرار می‌گیرند) نواخته می‌شود.

 

*******************************************************

سازهای کوبه ای

سازهای کوبه ای یا پِرکاسیو به سازهایی گفته می شود که از طریق ضربه، تکان، سایش، خراش یا هر عمل دیگری که منجر به نوسان شود، تولید صدا کنند. وظیفه اصلی سازهای کوبه ای معمولاً اجرای ضرب آهنگ (ریتم) در متن آهنگ است، ولی توانایی اجرای ملودی را هم دارند. تاریخچه سازهای کوبه ای به هزاران سال پیش بر می گردد. این سازها احتمالاً پس از صدای انسانی قدیمی ترین نوع سازها هستند. سازهای کوبه ای در ادامه آورده شده اند.

بلز

ساز بلز یا گلوکن‌اشپیل (Glockenspiel) سازی است از دسته سازهای کوبه ای با کوک معین که در آن از نوارهای فلزی برای تولید صوت استفاده می شود. این ساز شبیه زیلوفون است، با این تفاوت که صدایی زیر و زنگوارتر دارد. این ساز در اندازه های مختلفی ساخته می شود و بعضی از گونه های آن، به شکل جعبه بر روی پایه یا میز قرار می گیرد.

تمپو

ساز تندا یا تمپو (Tempo)، معیاری از سرعت اجرای قطعه های موسیقی است. سرعت اهمیت زیادی در اجرای موسیقی دارد و بر احساس ناشی از موسیقی تأثیر می گذارد. تمپوی قطعات موسیقی اروپایی تا پیش از دوره کلاسیک، بسته به نوع قطعه، کم و بیش ثابت و معلوم بود. از آن دوره به بعد تعیین تمپوی اثر برای آهنگساز رایج شد و آهنگسازان در آغاز پارتیتور تمپوی مورد نظر خود را، معمولاً با عبارات ایتالیایی، می نوشتند.

سنج

ساز سِنج، نوعی ساز کوبه ای به شکل دو صفحه برنجی گرد است که معمولاً صدای آن را با کوبیدن به هم در می آورند. سنج عبارت است از یک صفحه برنجی و فلزی مدور با قطر های مختلف بین ۲۰ تا ۶۰ سانتیمتر و معمولاً وسط سمت بیرونی سنج برای نگه داشتن آن بکار میرود است. صدای سنج ها بسته به خاصیت آنها تفاوت می کند.

درام

ساز درامز یا درام (Drum) که در زبان فارسی به معنی طبل است، در زبان انگلیسی معادل «Drum Kit» به معنی مجموعه ای از طبل ها، سنج هایی که روی پایه نصب می شود و گاهی، دیگر سازهای کوبه ای است که در کنار هم یک ساز واحد و مستقل را تشکیل می دهند. این مجموعه از ساز، معمولاً در موسیقی جاز، راک، بلوز و پاپ کاربرد دارد. اجرای آن به وسیله ابزارهایی مانند چوب و پدال‌هایی که در قسمت پایین سازها قرار دارد با دست و پا نواخته می شود و به نوازنده آن درامِر می گویند.

کاخون

ساز کاخون یا کاخُن (Cajón) نوعی ساز کوبه ای است. کاخن لغتی اسپانیایی به معنی جعبه، صندوق یا صندوقچه است که به نوعی ساز کوبه ای اطلاق می شود. نوازنده کاخن بر روی آن می نشیند و با ضربات کف دست و انگشتان که بر روی صفحه جلویی (تاپا) و صفحات کنار و بالای ساز میکوبد، صدا تولید می کند. همچنین از ابزارهای نوازندگی دِرام و دیگر سازهای پرکاشن نظیر مَلِت ها (malletsاستیک ها (sticks) و براش ها (brushes) در نواختن کاخن هم استفاده می شود.

دایره‌

ساز دایره، یکی از سازهای کوبه ای است. این ساز، شبیه دف است و تفاوت این دو در آن است که دف، معمولاً دارای زنجیرهای کوچکی است که به دیواره چوبین آن نصب شده، همچنین دایره از دف کوچکتر است. این خصوصیات صدای این دو را متفاوت می کند. ساز دایره، غیر از ایران در کشورهایی همچون افغانستان، آذربایجان، ازبکستان، تاجیکستان و نواحی اویغورنشین چین رواج دارد. دایره، سازی شهری می باشد.

تنبک (تمبک)

ساز تنبک (تمبک، دمبک، دندونک و ضَرب) یکی از سازهای کوبه ای ایرانی است. این ساز پوستی، از نظر سازشناسی جزء طبل های جام شکل محسوب می شود که از این خانواده می توان به سازهای مشابه مانند داربوکا در کشورهای عربی و ترکیه و همچنین زیربغلی در افغانستان اشاره کرد.

دف

ساز دَف، یکی از سازهای کوبه ای در موسیقی ایرانی است که شامل حلقه ای چوبی است که پوست نازکی بر آن کشیده اند و با ضربه های انگشت می نوازند. این ساز از سازهای ضربی ایرانی شبیه به دایره ولی بزرگتر از آن و با صدای بم تر است.

 

*******************************************************

سازهای بادی

سازهای بادی به سازهایی گفته می شود که دمیده شدن هوا در آنها باعث تولید صدا گردد. سازهای بادی از اولین آلات موسیقی بودند که به دست بشر ساخته شدند. انسان های قرون گذشته آموخته بودند که با دمیدن در مخروط، برگ، یا حتی شاخ حیوانات می توانند صدایی بلند و بوقی مانند تولید کنند. آنها با استفاده از این دانش به ساختن آلات موسیقی کنونی پرداختند.

ریشه سازهای بادی کنونی از همان سازهای بادی اولیه است که از نظر ساختمان و چگونگی تولید صدا به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

سازهای بادی چوبی (فلوت ریکوردر، فلوت، ابوا، کلارینت، ساکسوفون و فاگوت)

سازهای بادی برنجی (هورن، ترومپت، ترومبون و توبا)

اصطلاح «چوبی» یا «برنجی» بدان معنا نیست که آن ساز از چه جنسی ساخته شده، بلکه این طبقه بندی بر پایه چگونگی و نحوه تولید صدا در دهنی آنها مربوط می شود. مثلاً فلوت جزء سازهای بادی چوبی محسوب می گردد، هرچند که بدنه آن از فلز است. یا فلوت ریکوردر که در گذشته بسیار رایج بود و از چوب ساخته میشد، امروز برای آموزش موسیقی به کودکان رواج دارد و از پلاستیک ساخته می شود ولی جزو سازهای بادی چوبی است. سازهای بادی شامل موارد زیر می شوند.

ترومبون

ساز ترومبون (trombone) یکی از سازهای بادی (بادی مسی) برنجی است. رایج ترین نوع ترومبون، «ترومبون تنور» است که جز سازهای انتقالی نمی باشد. نت ترومبون تنور را با کلید (فا) و (دو خط چهارم) می نویسند. از نظر ظاهری با لوله کشوئی آن شناخته می شود. ترومبون های رایج عملاً ترومپت های آلتو و باس هستند. اکثر سازهای این خانواده، ساز انتقالی محسوب می شوند.

ترومپت

ساز ترومپت (trompette) یا (trumpet) از سازهای بادی برنجی است که در محدوده سوپرانو، زیر ترین صدا را در بین سازهای بادی برنجی می تواند تولید کند. ترومپت از دسته سازهای انتقالی است. ترومپت از نظر ظاهر بسیار شبیه به کورنت است. فرق آن با کورنت در لوله آن است که در بیشتر طول خود، قطری یکسان دارد. ساز ترومپت در انواع موسیقی ها، مانند موسیقی کلاسیک، موسیقی جاز و موسیقی پاپ به کار می رود.

دودوک

ساز دودوک (Duduk) به انگلیسی (Tsiranapogh) اصیل ترین ساز ارمنیان در بین دیگر سازهای ملی آنان به شمار می رود. موسیقی شناسان ارمنی، استناد به شواهد تاریخی و داده های باستان شناسی قدمت این ساز را به ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد و تاریخ موسیقی دودوک ارمنی را به دوران پادشاهی تیگران بزرگ در سرزمین کوهستانی ارمنستان دانسته اند، ولی دانشمندان غربی قدمت این ساز را به ۱۵۰۰ سال پیش می دانند. یونسکو در ۲۰۰۵ میلادی دودوک را به منزله شاهکار میراث معنوی و شفاهی بشریت معرفی کرد.

ساکسوفون

ساز ساکسوفون (saxophone) یکی از سازهای بادی است که معمولاً از جنس برنج است و یک قمیش مشابه قمیش کلارینت دارد. مشابه کلارینت، ساکسوفون نیز سوراخ هایی دارد که نوازنده از طریق مکانیزمِ کلیدی آن‌ها را می‌بندد. وقتی که نوازنده کلیدی را فشار می‌دهد یا کلید را رها می‌کند، به ترتیب صفحه ای روی سوراخ‌ها قرار می‌گیرد یا صفحه از روی سوراخ برداشته می‌شود. این ساز را آدولف ساکس در دهه ۱۸۴۰ اختراع کرد و به نام او «ساکسوفون» نام گرفت.

سازدهنی

سازدهنی یا هارمونیکا (Harmonica) جزو سازهای بادی است و در خانواده سازهای زبانه آزاد (Free Reed Instruments) قرار می گیرد. تولید صوت در این نوع سازها نتیجه ارتعاش یک زبانه (Reed) از جنس فلز است که تنها یک سر آن به بدنه ساز متصل شده و انتهای دیگرش می تواند آزادانه حرکت کند. به ارتعاش در آمدن این زبانه‌ ها در اثر عبور جریان هوا موجب تولید صدای ساز می شود.

فلوت پیکولو

ساز فلوت پیکولو (flauto piccolo) سازی بادی در موسیقی و از خانواده سازهای بادی چوبی است که اندازه ای نسبتاً کوچک و صدایی بسیار ریز دارد. این ساز امروزه در ارکستر نقشی تلفیقی دارد و به همراه سازهای بادی برنجی به کار می رود.

فلوت

ساز فلوت (Flute) از سازهای بادی چوبی (بی زبانه یا بی قمیش) است که برخلاف دیگر سازهای این دسته، صدای آن نه از لرزش قمیش، بلکه از نوسان هوای دمیده‌شده بر لبه دهنی (یا تیغه هواییِ) ساز تولید می شود. فلوت جزو سازهای بادی چوبی بدون زبانه است.

فلوت آلتو

ساز فلوت آلتو (Alto flute) سازی است از خانواده سازهای بادی چوبی و از سازهای ارکستر سمفونیک است. پسوند آلتو به معنای آن است که صدایی بم تر از فلوت دارد.

فلوت باس

ساز فلوت باس یکی از انواع سازهای بادی و از خانواده فلوت است. این ساز کمتر در تکنوازی ها مورد استفاده قرار گرفته است و بیشترین کاربرد آن در ارکستر فلوت (فلوت کر) می باشد که تأمین کننده فرکانسهای «بم» (فرکانس پایین) در یک قطعه موسیقی است.

فلوت ریکوردر

ساز فلوت ریکوردر (Recorder) نام سازی بادی-چوبی از نوع قمیش دار ساده، از خانوده نی انبان و نوعی فلوت است. این ساز در محدوده های صوتی سوپرانو، آلتو، تنور و باس در دو اکتاو موجود است. ریکوردر یک ساز مناسب برای آموزش موسیقی به کودکان است.

کلارینت

ساز کلارینت یکی از سازهای بادی قمیشی است که انواع حرفه ایش معمولاً از چوب سیاه آفریقایی ساخته میشود. کلارینت یک قمیش، یک مجرای استوانه‌ای و یک سوراخ تقریباً استوانه ای دارد و از دسته سازهای انتقالی محسوب می‌شود. به کسی که این ساز را می‌نوازد، کلارینتیست گفته می‌شود.

ملودیکا

ساز ملودیکا (Melodica)، که با نام های پیانیکا، هارمونیکای کلیدی یا ملودی هورن نیز شناخته می‌شود یک ساز از خانواده سازهای هواصدای آزاد زبانه دار مانند سازدهنی است. این ساز شامل یک صفحه کلید موسیقی در بالا است و توسط دمیدن هوا از طریق دهانه ساز که در کنار آن قرار گرفته نواخته می‌شود. فشار یکی از کلیدهای صفحه کلید باعث باز شدن مسیر هوای سوراخ متناظر با کلید شده و هوای ورودی باعث به ارتعاش درآمدن زبانه و تولید صدا می‌شود. حجم صدای این ساز معمولاً دو تا سه اکتاو است. ملودیکا کوچک، سبک و قابل حمل می‌باشد و در آموزش موسیقی به خصوص در آسیا مشهور است.

بالابان

ساز بالابان یا بالامان (Balaban) ساز بادی استوانه‌ای دو نی به طول حدود ۳۵ سانتی متر با هفت سوراخ انگشت می باشد. این ساز موسیقی در بین مردمان آذربایجان، مخصوصاً در استان آذربایجان شرقی رایج است.

سرنا

ساز سُرنا یا سورْنا نام ساز بادی باستانی ایرانی است که از چوب ساخته می‌شود و از دسته سازهای دو زبانه است. سرنای محلی بیشتر با دهل نواخته می‌شود و در بعضی نواحی مانند بختیاری و دزفول از سرنای کوچک استفاده می‌شود.

نی

ساز نی یا نی هفت بند از سازهای بادی ایرانی است و از دسته سازهای بدون زبانه است. ساز نی قابل کوک نبوده و نوازنده در همنوازی ها و تکنوازی ها از انواع مختلف نی استفاده می کند. وسعت صدای نی دو اکتاو و نیم است و در انواع آن با کوک های متفاوت، فاقد یک تا دو نت است. مانند نی «لا کوک» که فاقد نت دو، نی «سل کوک» فاقد نت سی بمل و نی «فا کوک» فاقد نت لا بمل است. نی از سازهای محلی است و در اکثر نقاط ایران وجود دارد.

 

*******************************************************

سازهای صفحه کلیددار

سازهای صفحه کلید دار به سازهایی گفته می شود که برای ایجاد صدا و نواختن آن از صفحه کلید استفاده می شود. این نوع سازها بسیار محبوب می باشند و استفاده از سازهای صفحه کلید دار بسیار مورد استفاده جوانان قرار می گیرد. انواع معروفی از سازهای صفحه کلید دار به شرح زیر می باشد:

پیانو

ساز پیانو یکی از سازهای صفحه کلیددار و مشهورترین ساز های صفحه کلید دار است. صدای پیانو در اثر برخورد چکش‌هایی با سیم‌های فلزی آن در داخل جعبه چوبی تولید می‌شود. این چکش‌ها در اثر فشرده شدن کلیدها (کلاویه ها) به حرکت در می‌آیند. سیم‌های پیانو به صفحه‌ای موسوم به «صفحه صدا» متصل شده‌اند که نقش تقویت کننده صدای آن‌ها را دارد. پیانو، بالاترین دامنه صوتی را در بین ساز های معمول (به جز ارگ کلیسا) دارد، به طوری که در شکل فعلی اش به طور معمول حدود هفت اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس‌هایی از حدود ۲۷ تا ۴۱۸۶ هرتز می‌باشد، در حالی که در مقام مقایسه ساز ویولن تنها قادر به تولید حدود چهار اکتاو و بهترین خواننده ها تنها قادر به خواندن کمتر از سه اکتاو هستند.

ارگ

ساز اُرگ (گرفته شده از کلمه یونانی όργανον  ارگانون به معنی ابزار، عضو یا وسیله) از سازهای بادی است که نت‌های آن بر روی صفحه کلید اجرا می‌شود. این ساز از قدیمی ترین سازها در فرهنگ اروپایی است و در اجرای موسیقی مذهبی و کلیسائی از دیرباز بکار میرفته‌ است. در منابع عربی و فارسی قدیم به این ساز ارغنون می‌گفتند.

 

با تشکر

پشتیبانی تولید محتوا

بانک اطلاعات آموزشگاهی زونکن

ایمیل: info@zounkan.com

اینستاگرام: zounkan_officialpage

لینکدین: https://www.linkedin.com/company/zounkan


کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.