آزمون های TEF

آزمون TEF (97/7/20)

آزمون TEF (Test d'évaluation de français) يا آزمون ارزشيابي زبان فرانسه يكي از شناخته شده ترين آزمون هاي بين‌المللي زبان فرانسه براي خارجيان جهت ورود به دانشگاه هاي كشور فرانسه و ديگر كشورهاي فرانسوي زبان، مهاجرت به كانادا، اخذ ملیت فرانسوی و سنجش زبان فرانسه در محل کار می باشد. علاقمندان به ادامه تحصيل در كشورهاي فرانسوي زبان، چنانچه در اين آزمون رتبه مطلوب دانشگاه مورد نظرشان را در زبان فرانسه كسب نمايند، از شركت در كلاس‌هاي زبان فرانسه، پيش از ادامه تحصيل، در آن دانشگاه فرانسوي زبان، معاف خواهند شد و مي‌توانند مستقيماً در رشته مورد نظرشان در آن دانشگاه به تحصيل خود ادامه دهند.

 

انواع آزمون TEF

آزمون TEF دارای سه نوع می باشد . انواع آزمون TEF به شرح زیر می باشند:

آزمون TEF

این آزمون جهت ارزیابی دانش افراد از زبان فرانسه می باشد. این آزمون برای افرادی که قصد مهاجرت، تحصیل یا کار در فرانسه یا کشور های فرانسوی زبان را دارند مناسب می باشد. این آزمون بطور رایانه ای برای افراد 16 سال به بالا و در 7 سطح 0+، A1، A2، B1، B2، C1، C2 و در دو بخش اجباری و اختیاری سنجیده می شود. محتوای آزمون TEF به شرح زیر است:

بخش

اختیاری / اجباری

تعداد سوال

زمان (دقیقه)

امتیاز

مهارت خواندن

اجباری

50

60

300

درک شنیداری

اجباری

60

40

360

ساختار و واژگان

اجباری

40

30

240

تولید نوشتاری

اختیاری

2 موضوع

60

450

مهارت شفاهی (مکالمه)

اختیاری

2 موضوع

35

450

سوالات بخش اجباری 4 گزینه ای می باشند و در ازای هر پاسخ صحیح 3 امتیاز مثبت و در ازای هر پاسخ غلط 1 امتیاز منفی در نظر گرفته می شود. موارد بخش اجباری با هم و موارد بخش اختیاری به صورت تک تک امتحان گرفته می شود. این آزمون دارای نمره قبولی یا ردی ندارد و با کسب هر امتیازی به داوطلب مدرکی مناسب با تسلط داوطلب بر این زبان داده می شود. این آزمون به صورت الکترونیکی و کاغذی برگزار می شود. آزمون الکترونیکی مزایایی نسبت به آزمون کاغذی دارد که این مزایا به شرح زیر است :

آزمون به صورت تک نفره برگزار می شود .تاریخ برگزاری آزمون الکترونیکی متنوع تر است .نتایج آزمون الکترونیکی زودتر از نتایج آزمون کاغذی اعلام می شود .امکان انتخاب تاریخ آزمون توسط داوطلب وجود دارد .حداکثر تا 10 روز کاری قبل از آزمون امکان ثبت نام وجود دارد .مهارت شنیداری چون از طریق لپ تاپ و هدفون صورت می پذیرد ، از کیفیت بالاتری برخوردار است .

آزمون TEFaQ

این آزمون ویژه افرادی است که قصد مهاجرت به کبک یا تحصیل در یکی از 7 دانشگاه کبک در کشور کانادا را دارند. اغلب مردمان ساکن در استان کبک کانادا ، فرانسوی زبان هستند.

محتوای آزمون TEFaQ همانند محتوای آزمون TEF است با این تفاوت که در این آزمون صرفا مهارت های شنیداری و گفتاری سنجیده می شود. یعنی در این آزمون ملاک توانایی شخص، نشان دادن درک شنیداری و توانایی بیان شفاهی است و قسمت های گرامری، نگارش نامه یا مقاله مورد سنجش واقع نمی شود.

آزمون TEF Canada

این آزمون ویژه افرادی است که قصد مهاجرت یا تحصیل در کانادا را دارند. در آزمون TEF Canada موارد زیر مورد سنجش قرار می گیرد :

مهارت خواندن : مجری آزمون برای این قسمت 60 دقیقه وقت در نظر گرفته است و شامل 50 سوال است .

مهارت شنیدن : مجری آزمون برای این قسمت 40 دقیقه وقت در نظر گرفته است و شامل 60 سوال است .

مهارت صحبت کردن : مجری آزمون برای این قسمت 15 دقیقه وقت در نظر گرفته است و شامل 2 سوال است .

مهارت نوشتن : مجری آزمون برای این قسمت 60 دقیقه وقت در نظر گرفته است و شامل 2 سوال است.

 

مراکز برگزار کننده آزمون TEF

متقاضیان برای ثبت نام آزمونTEF ، ثبت نام آزمون TEFaQ و ثبت نام آزمون TEF Canada باید بالای 16 سال سن داشته باشند و از طریق مراکز مجاز برگزاری آزمون در ایران اقدام فرمایند. مراکز زیر در تهران مجری این آزمون ها هستند :دانشگاه تهران، موسسه فرهنگی سینا، سفارت فرانسه، موسسه علمه قطب راوندی، موسسه کوثر در شهر اصفهان نیز برگزار کننده این آزمون ها می باشد .

متقاضیان شرکت در آزمون می توانند با مراجعه به وبسایت موسسات نام برده، نسبت به ثبت نام در آزمون مورد نظر اقدام نمایند. بعد از ثبت نام و تکمیل اطلاعات توسط شرکت کنندگان، ایمیلی از طرف موسسه ثبت نام کننده به متقاضی ارسال می شود که حاوی تاریخ و میزان هزینه لازم برای شرکت در آزمون است. شرکت کننده باید در تاریخ ذکر شده در ایمیل به موسسه مراجعه کند و نسبت به تکمیل ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون اقدام نماید. لازم به ذکر است نتایج این آزمون از طریق ایمیل و فقط یک بار و مستقیما به شرکت کننده از طرف اتاق بازرگانی پاریس ارسال می شود. در صورتی که داوطلب قصد دریافت نسخه کاغذی امتیاز خود را داشته باشد، باید مبلغ 50 یورو در هنگام ثبت نام، بیشتر از مابقی شرکت کنندگان پرداخت نماید و در فرم هم قسمت دریافت گواهی کاغذی را علامت گذاری کند. بعد از اتمام مراحل ثبت نام، هیچ درخواستی برای ارسال گواهی پذیرفته نخواهد شد.

هر مرکز آزمون، آزمون TEFaQ را هر دو هفته یک بار،TEF و TEF canada را ماهی یک بار برگزار می کند و حداکثر تعداد داوطلب برای هر آزمون بیست نفر است. فاصله هر آزمون برای هر مهارت دو ماه می باشد و در صورتی که این مدت زمان رعایت نشود، سیستم خود به خود شخص را از شرکت در آزمون منع خواهد کرد.

 

هزینه شرکت در آزمون TEF

هزینه ثبت نام در آزمون های TEF متفاوت است و شامل مبلغ ارزی و ریالی می باشد. شهريه ريالي آزمون TEF سيصد هزار تومان و شهريه ريالي آزمون TEFaQ دويست و پنجاه هزار تومان است كه به صورت حضوري توسط متقاضیان شرکت در آزمون پرداخت می شود و شهريه ارزي در ایميل به متقاضی اطلاع داده خواهد شد. داوطلبان جهت ثبت نام باید فرم خام مربوط به آزمون دلخواه خود را از مرکز آزمون مورد نظر دانلود کرده و بعد از تکمیل آن را اسکن کرده و در سایت مرکز آزمون آپلود کند . عکس 3*4 و اسکن کارت ملی و شناسنامه از دیگر مدارک مورد نیاز در هنگام ثبت نام در این آزمون ها می باشند.

 

بانک اطلاعات آموزشگاهی زونکن

ایمیل: info@zounkan.com

اینستاگرام: zounkan_officialpage

لینکدین: https://www.linkedin.com/company/zounkan

کاربر گرامی سایت در حال بروزرسانی است. در صورت بروز هر گونه مشکل، پیشتر از شما پوزش می خواهیم. تا چند ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد.